Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti lokakuu 2026: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut lokakuu 2026 (kuukausi kesken, luvut täydentyvät): uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

976rakennusta rakennusluvissa
202uutta pientaloa
228maalämpökohdetta
132uutta alkoholilupaa
1 448uutta yritystä
227konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa23274555766682
Pohjois-Pohjanmaa119192238411
Varsinais-Suomi10214191012726
Pirkanmaa9324391511721
Lappi6514198547
Pohjois-Savo587164379
Keski-Suomi5016155609
Pohjanmaa467142345
Etelä-Pohjanmaa34645274
Etelä-Savo32344104
Kanta-Häme25221315
Kymenlaakso24071305
Satakunta23145398
Päijät-Häme21734365
Pohjois-Karjala19711215
Etelä-Karjala12014154
Kainuu1000032
Keski-Pohjanmaa10031100
Ahvenanmaa110160
Muu00014115

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Arkkitehti- ja insinööripalvelut65
Rakennusurakat56
Korjaus- ja huoltopalvelut44
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet44
IT-palvelut42
Liike-elämän palvelut40
Kulkuneuvot39
Terveys- ja sosiaalipalvelut38
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut35
Ohjelmistot25
Kuljetuspalvelut24
Laboratorio- ja mittauslaitteet16
Sähkölaitteet ja valaistus16
Koulutuspalvelut15
Kalusteet ja sisustus12

Muut kuukaudet

Syyskuu 2026Elokuu 2026Heinäkuu 2026Kesäkuu 2026Toukokuu 2026Huhtikuu 2026Maaliskuu 2026Helmikuu 2026Tammikuu 2026Joulukuu 2025Marraskuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.