Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti marraskuu 2025: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut marraskuu 2025: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

1 467rakennusta rakennusluvissa
234uutta pientaloa
286maalämpökohdetta
135uutta alkoholilupaa
2 346uutta yritystä
268konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa3658277541 02486
Pohjois-Pohjanmaa1542129414310
Varsinais-Suomi14630361019419
Pirkanmaa1353134921923
Lappi11861529802
Pohjanmaa668201605
Keski-Suomi6110153959
Pohjois-Savo5741456911
Etelä-Savo51451261
Satakunta492616910
Päijät-Häme46742878
Etelä-Pohjanmaa429824823
Kainuu34210104
Kanta-Häme30614381
Pohjois-Karjala28352379
Kymenlaakso27053307
Etelä-Karjala21225331
Ahvenanmaa20360230
Keski-Pohjanmaa17430192
Muu00004237

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Rakennusurakat82
Arkkitehti- ja insinööripalvelut61
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet57
IT-palvelut53
Terveys- ja sosiaalipalvelut42
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut39
Liike-elämän palvelut31
Kuljetuspalvelut29
Korjaus- ja huoltopalvelut21
Kulkuneuvot18
Ohjelmistot15
Rakennustarvikkeet14
Kiinteistöpalvelut12
Laboratorio- ja mittauslaitteet11
Koulutuspalvelut11

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Syyskuu 2026Elokuu 2026Heinäkuu 2026Kesäkuu 2026Toukokuu 2026Huhtikuu 2026Maaliskuu 2026Helmikuu 2026Tammikuu 2026Joulukuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.