Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti huhtikuu 2026: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut huhtikuu 2026: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

2 079rakennusta rakennusluvissa
404uutta pientaloa
528maalämpökohdetta
197uutta alkoholilupaa
1 751uutta yritystä
233konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa4061051067279476
Pohjois-Pohjanmaa2415652119215
Pirkanmaa23458943115528
Varsinais-Suomi19528452314314
Lappi19331502486
Pohjanmaa11120383517
Pohjois-Savo10817255447
Keski-Suomi9923284759
Etelä-Pohjanmaa7613186506
Etelä-Savo733118274
Päijät-Häme64111254413
Pohjois-Karjala55734161
Kanta-Häme467127468
Satakunta355105397
Kymenlaakso33573303
Etelä-Karjala33323263
Kainuu29542105
Ahvenanmaa28371121
Keski-Pohjanmaa20442100
Muu00003920

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Rakennusurakat106
Arkkitehti- ja insinööripalvelut75
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet68
Terveys- ja sosiaalipalvelut65
IT-palvelut52
Liike-elämän palvelut49
Kuljetuspalvelut47
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut44
Kulkuneuvot35
Korjaus- ja huoltopalvelut28
Ohjelmistot22
Kiinteistöpalvelut21
Teollisuuskoneet20
Kalusteet ja sisustus19
Majoitus- ja ravitsemispalvelut16

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Syyskuu 2026Elokuu 2026Heinäkuu 2026Kesäkuu 2026Toukokuu 2026Maaliskuu 2026Helmikuu 2026Tammikuu 2026Joulukuu 2025Marraskuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.