Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti elokuu 2026: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut elokuu 2026: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

1 243rakennusta rakennusluvissa
265uutta pientaloa
278maalämpökohdetta
104uutta alkoholilupaa
1 799uutta yritystä
211konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa272102684180180
Pohjois-Pohjanmaa11625321410710
Pirkanmaa1102736817112
Varsinais-Suomi1061416918513
Lappi9021257546
Pohjanmaa707131337
Pohjois-Savo618117407
Etelä-Pohjanmaa5410140305
Keski-Suomi538765011
Pohjois-Karjala4810110214
Satakunta46382538
Kainuu45280122
Päijät-Häme37972617
Etelä-Savo376112243
Etelä-Karjala26310234
Ahvenanmaa19222130
Kymenlaakso19150368
Kanta-Häme18512347
Keski-Pohjanmaa16221150
Muu00003617

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Rakennusurakat67
Arkkitehti- ja insinööripalvelut38
IT-palvelut31
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet30
Terveys- ja sosiaalipalvelut30
Liike-elämän palvelut27
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut23
Rakennustarvikkeet18
Ohjelmistot17
Korjaus- ja huoltopalvelut17
Kuljetuspalvelut14
Kulkuneuvot13
Kalusteet ja sisustus12
Laboratorio- ja mittauslaitteet10
Teollisuuskoneet9

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Syyskuu 2026Heinäkuu 2026Kesäkuu 2026Toukokuu 2026Huhtikuu 2026Maaliskuu 2026Helmikuu 2026Tammikuu 2026Joulukuu 2025Marraskuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.