Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti kesäkuu 2026: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut kesäkuu 2026: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

2 432rakennusta rakennusluvissa
449uutta pientaloa
511maalämpökohdetta
158uutta alkoholilupaa
1 698uutta yritystä
213konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa4771141165278076
Pohjois-Pohjanmaa3096260101218
Lappi25137467445
Pirkanmaa2075561916824
Varsinais-Suomi19441391414610
Pohjanmaa15225344438
Pohjois-Savo10813295375
Etelä-Pohjanmaa99183163410
Keski-Suomi98171976212
Pohjois-Karjala77131152210
Etelä-Savo76247183
Päijät-Häme611374487
Satakunta53679366
Etelä-Karjala526114272
Kanta-Häme50892284
Kymenlaakso48294215
Keski-Pohjanmaa41652110
Kainuu40375103
Ahvenanmaa39862110
Muu00003115

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Rakennusurakat102
IT-palvelut60
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet59
Arkkitehti- ja insinööripalvelut47
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut40
Liike-elämän palvelut38
Terveys- ja sosiaalipalvelut29
Rahoitus- ja vakuutuspalvelut29
Korjaus- ja huoltopalvelut26
Ohjelmistot25
Laboratorio- ja mittauslaitteet25
Kulkuneuvot22
Kuljetuspalvelut15
Polttoaineet ja energia14
Kalusteet ja sisustus14

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Syyskuu 2026Elokuu 2026Heinäkuu 2026Toukokuu 2026Huhtikuu 2026Maaliskuu 2026Helmikuu 2026Tammikuu 2026Joulukuu 2025Marraskuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.