Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti toukokuu 2026: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut toukokuu 2026: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

1 910rakennusta rakennusluvissa
371uutta pientaloa
447maalämpökohdetta
196uutta alkoholilupaa
2 072uutta yritystä
232konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa362101846497185
Pohjois-Pohjanmaa229444881389
Pirkanmaa21356751916023
Lappi20036345634
Varsinais-Suomi15331251715723
Pohjanmaa12312266515
Pohjois-Savo8915267584
Keski-Suomi6271467814
Kymenlaakso614346344
Päijät-Häme5614116577
Etelä-Pohjanmaa56131435210
Etelä-Savo56088270
Satakunta47389585
Pohjois-Karjala44737266
Kanta-Häme399119408
Etelä-Karjala32634226
Keski-Pohjanmaa325113152
Kainuu31574123
Ahvenanmaa25354133
Muu00014011

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Rakennusurakat119
IT-palvelut77
Arkkitehti- ja insinööripalvelut71
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet61
Liike-elämän palvelut54
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut41
Terveys- ja sosiaalipalvelut34
Korjaus- ja huoltopalvelut21
Kiinteistöpalvelut19
Kulkuneuvot19
Kuljetuspalvelut18
Kalusteet ja sisustus18
Laboratorio- ja mittauslaitteet17
Ohjelmistot16
Polttoaineet ja energia14

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Syyskuu 2026Elokuu 2026Heinäkuu 2026Kesäkuu 2026Huhtikuu 2026Maaliskuu 2026Helmikuu 2026Tammikuu 2026Joulukuu 2025Marraskuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.