Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti heinäkuu 2026: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut heinäkuu 2026: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

1 095rakennusta rakennusluvissa
197uutta pientaloa
250maalämpökohdetta
103uutta alkoholilupaa
1 820uutta yritystä
218konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa17640373882682
Pohjois-Pohjanmaa151353739711
Varsinais-Suomi12526291014618
Lappi12523317613
Pirkanmaa972228818115
Pohjois-Savo5352534413
Pohjois-Karjala51983213
Keski-Suomi411084675
Kymenlaakso38176366
Etelä-Savo37261202
Etelä-Pohjanmaa34682455
Satakunta31105524
Kainuu28372154
Päijät-Häme284554916
Pohjanmaa25781526
Kanta-Häme231303011
Keski-Pohjanmaa1602282
Etelä-Karjala10103184
Ahvenanmaa6110110
Muu0000418

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Rakennusurakat53
IT-palvelut21
Arkkitehti- ja insinööripalvelut19
Terveys- ja sosiaalipalvelut18
Liike-elämän palvelut17
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut14
Korjaus- ja huoltopalvelut14
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet14
Kiinteistöpalvelut11
Ohjelmistot8
Laboratorio- ja mittauslaitteet7
Viestintälaitteet7
Teollisuuskoneet6
Kulkuneuvot5
Polttoaineet ja energia5

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Syyskuu 2026Elokuu 2026Kesäkuu 2026Toukokuu 2026Huhtikuu 2026Maaliskuu 2026Helmikuu 2026Tammikuu 2026Joulukuu 2025Marraskuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.