Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti helmikuu 2026: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut helmikuu 2026: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

1 613rakennusta rakennusluvissa
295uutta pientaloa
314maalämpökohdetta
122uutta alkoholilupaa
2 016uutta yritystä
264konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa355928556848101
Pohjois-Pohjanmaa16139361012911
Lappi15817383456
Varsinais-Suomi14829251316019
Pirkanmaa1263939919720
Pohjanmaa10417252606
Pohjois-Savo6771435512
Etelä-Savo65321362
Etelä-Pohjanmaa596105378
Satakunta56483617
Päijät-Häme559515610
Keski-Suomi5312948410
Pohjois-Karjala44524317
Kanta-Häme36542409
Kymenlaakso31201455
Kainuu31001166
Keski-Pohjanmaa25561231
Etelä-Karjala21112293
Ahvenanmaa18351190
Muu00004521

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Terveys- ja sosiaalipalvelut208
Rakennusurakat98
Arkkitehti- ja insinööripalvelut78
Kuljetuspalvelut63
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet59
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut54
IT-palvelut46
Liike-elämän palvelut32
Ohjelmistot27
Kulkuneuvot22
Maatalous-, metsä- ja viherpalvelut18
Korjaus- ja huoltopalvelut18
Kalusteet ja sisustus16
Rahoitus- ja vakuutuspalvelut12
Rakennustarvikkeet12

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Syyskuu 2026Elokuu 2026Heinäkuu 2026Kesäkuu 2026Toukokuu 2026Huhtikuu 2026Maaliskuu 2026Tammikuu 2026Joulukuu 2025Marraskuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.