Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti tammikuu 2026: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut tammikuu 2026: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

1 242rakennusta rakennusluvissa
218uutta pientaloa
238maalämpökohdetta
124uutta alkoholilupaa
1 738uutta yritystä
230konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa32086785378579
Pohjois-Pohjanmaa160423691118
Varsinais-Suomi11516261015219
Pirkanmaa10223251215022
Keski-Suomi7113171676
Lappi707148367
Etelä-Savo56134256
Päijät-Häme43225438
Satakunta39672442
Pohjois-Savo38323488
Pohjanmaa37243380
Etelä-Pohjanmaa346343611
Keski-Pohjanmaa30221113
Kymenlaakso29153278
Pohjois-Karjala28351328
Kainuu23040122
Etelä-Karjala17121272
Kanta-Häme16204344
Ahvenanmaa14230132
Muu00004725

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Rakennusurakat92
IT-palvelut44
Korjaus- ja huoltopalvelut44
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet42
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut39
Arkkitehti- ja insinööripalvelut38
Kulkuneuvot26
Terveys- ja sosiaalipalvelut25
Liike-elämän palvelut25
Ohjelmistot21
Kuljetuspalvelut21
Kiinteistöpalvelut15
Kalusteet ja sisustus11
Teollisuuskoneet10
Maatalous-, metsä- ja viherpalvelut9

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Syyskuu 2026Elokuu 2026Heinäkuu 2026Kesäkuu 2026Toukokuu 2026Huhtikuu 2026Maaliskuu 2026Helmikuu 2026Joulukuu 2025Marraskuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.