Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti syyskuu 2026: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut syyskuu 2026: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

1 644rakennusta rakennusluvissa
346uutta pientaloa
386maalämpökohdetta
136uutta alkoholilupaa
1 902uutta yritystä
248konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa352122865080679
Pohjois-Pohjanmaa19443441413618
Varsinais-Suomi17026361416723
Pirkanmaa16144511216422
Lappi13725336697
Pohjanmaa8812247524
Etelä-Pohjanmaa746145505
Keski-Suomi65141746811
Pohjois-Savo629163665
Kymenlaakso503121366
Etelä-Savo46262254
Päijät-Häme4112654410
Pohjois-Karjala416742714
Satakunta406915211
Etelä-Karjala35542302
Keski-Pohjanmaa28380122
Kanta-Häme22553458
Ahvenanmaa2028191
Kainuu18102103
Muu00003413

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Rakennusurakat64
Terveys- ja sosiaalipalvelut56
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet48
IT-palvelut47
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut43
Arkkitehti- ja insinööripalvelut43
Liike-elämän palvelut41
Korjaus- ja huoltopalvelut29
Ohjelmistot29
Kulkuneuvot18
Kuljetuspalvelut17
Elintarvikkeet ja juomat17
Koulutuspalvelut14
Rakennustarvikkeet12
Kalusteet ja sisustus11

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Elokuu 2026Heinäkuu 2026Kesäkuu 2026Toukokuu 2026Huhtikuu 2026Maaliskuu 2026Helmikuu 2026Tammikuu 2026Joulukuu 2025Marraskuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.