Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti lokakuu 2025: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut lokakuu 2025: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

1 825rakennusta rakennusluvissa
360uutta pientaloa
406maalämpökohdetta
154uutta alkoholilupaa
746uutta yritystä
91konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa420119986232131
Pohjois-Pohjanmaa20142318570
Pirkanmaa181435312726
Varsinais-Suomi1362624136211
Pohjanmaa9815361180
Lappi97223114191
Keski-Suomi8213177275
Päijät-Häme8115115264
Pohjois-Savo8113243244
Etelä-Pohjanmaa728120254
Pohjois-Karjala591312272
Satakunta59997215
Etelä-Savo55392102
Kanta-Häme45595190
Kainuu4136041
Keski-Pohjanmaa3645121
Etelä-Karjala2912852
Kymenlaakso26593101
Ahvenanmaa2618150
Muu00001211

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Rakennusurakat19
IT-palvelut17
Arkkitehti- ja insinööripalvelut16
Terveys- ja sosiaalipalvelut15
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet13
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut13
Korjaus- ja huoltopalvelut10
Vaatteet ja jalkineet9
Kuljetuspalvelut7
Koulutuspalvelut6
Liike-elämän palvelut6
Kalusteet ja sisustus5
Laboratorio- ja mittauslaitteet5
Kulkuneuvot5
Elintarvikkeet ja juomat5

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Syyskuu 2026Elokuu 2026Heinäkuu 2026Kesäkuu 2026Toukokuu 2026Huhtikuu 2026Maaliskuu 2026Helmikuu 2026Tammikuu 2026Joulukuu 2025Marraskuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.