Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti joulukuu 2025: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut joulukuu 2025: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

1 485rakennusta rakennusluvissa
228uutta pientaloa
248maalämpökohdetta
123uutta alkoholilupaa
2 050uutta yritystä
229konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa36495805193877
Pohjois-Pohjanmaa144151761149
Keski-Suomi13512708116
Varsinais-Suomi1322025131496
Pirkanmaa11022321420819
Pohjanmaa8610161452
Pohjois-Savo71354558
Etelä-Savo71550302
Lappi5871110662
Pohjois-Karjala497623415
Satakunta496106477
Etelä-Pohjanmaa43751434
Päijät-Häme365466016
Kymenlaakso291132812
Keski-Pohjanmaa27380201
Ahvenanmaa263110140
Kanta-Häme23321305
Etelä-Karjala17313212
Kainuu15122162
Muu00005124

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Rakennusurakat91
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet61
IT-palvelut59
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut56
Arkkitehti- ja insinööripalvelut52
Kuljetuspalvelut36
Liike-elämän palvelut35
Korjaus- ja huoltopalvelut25
Terveys- ja sosiaalipalvelut23
Kulkuneuvot22
Ohjelmistot19
Kalusteet ja sisustus17
Koulutuspalvelut17
Maatalous-, metsä- ja viherpalvelut14
Teollisuuskoneet13

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Syyskuu 2026Elokuu 2026Heinäkuu 2026Kesäkuu 2026Toukokuu 2026Huhtikuu 2026Maaliskuu 2026Helmikuu 2026Tammikuu 2026Marraskuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.