Aluevahti Kokeile maksutta

Kuukausiraportti maaliskuu 2026: rakennusluvat, uudet yritykset ja anniskelupaikat

Koko Suomen luvut maaliskuu 2026: uudet rakennusluvat, alkoholiluvat, yritykset ja konkurssit maakunnittain sekä julkiset tarjouskilpailut aloittain. Vapaasti lainattavissa lähde mainiten.

1 825rakennusta rakennusluvissa
374uutta pientaloa
408maalämpökohdetta
129uutta alkoholilupaa
2 003uutta yritystä
276konkurssia

Maakunnittain

MaakuntaRakennuksiaUusia pientalojaMaalämpöUusia anniskelulupiaUusia yrityksiäKonkursseja
Uusimaa45012510561923114
Lappi17023317656
Varsinais-Suomi1692637814016
Pohjois-Pohjanmaa1543245613113
Pirkanmaa14747441315226
Pohjois-Savo10016263565
Keski-Suomi8727206738
Pohjanmaa8211212539
Etelä-Pohjanmaa7219153438
Päijät-Häme6391215511
Pohjois-Karjala571163267
Etelä-Savo49282213
Satakunta45673575
Kymenlaakso413102358
Ahvenanmaa38382150
Kainuu34141153
Kanta-Häme26756435
Keski-Pohjanmaa22430162
Etelä-Karjala19210257
Muu00005920

Julkaistut tarjouskilpailut aloittain

AlaTarjouskilpailuja
Rakennusurakat123
Arkkitehti- ja insinööripalvelut79
IT-palvelut59
Lääkinnälliset laitteet ja lääkkeet55
Kuljetuspalvelut52
Liike-elämän palvelut45
Korjaus- ja huoltopalvelut44
Jäte-, siivous- ja ympäristöpalvelut42
Kulkuneuvot33
Ohjelmistot28
Terveys- ja sosiaalipalvelut28
Rakennustarvikkeet21
Kiinteistöpalvelut16
Koulutuspalvelut13
Majoitus- ja ravitsemispalvelut12

Muut kuukaudet

Lokakuu 2026Syyskuu 2026Elokuu 2026Heinäkuu 2026Kesäkuu 2026Toukokuu 2026Huhtikuu 2026Helmikuu 2026Tammikuu 2026Joulukuu 2025Marraskuu 2025Lokakuu 2025

Rakennuslupakatsaus kerran kuussa

Ilmainen kuukausikatsaus uusista rakennusluvista ja maalämpökohteista alueittain. Voit perua milloin tahansa.