Haapaniemi Motorsport & Service Oy är ett aktiebolag med hemort i Nådendal, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 246 t€ och rörelseresultatet 38 t€; soliditet 53,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 50 t€ och inkomstskatterna 9 957 €. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 16.7.2026.
Nådendal: 3 nya företag på 30 dagar
- NaisPort Media OyTelevisio-ohjelmien ja videosisältöjen tuottaminen ja levitys
- Laurs' Oy MobilityMuu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa
- Northern Reef OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 246 t€ | 273 t€ |
| Förändring i omsättning | -10,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 76 t€ | 106 t€ |
| Rörelsebidrag % | 30,7 % | 38,9 % |
| Rörelseresultat | 38 t€ | 57 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,6 % | 20,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 23 t€ | 40 t€ |
| Personalkostnader | 41 t€ | 39 t€ |
| Soliditet | 53,5 % | 51,3 % |
| Kassalikviditet | 1,49 | 1,32 |
| Current ratio | 2,06 | 1,32 |
| Relativ skuldsättning | 49,6 % | 40,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,2 % | 33,7 % |
| Balansomslutning | 263 t€ | 230 t€ |
| Eget kapital | 141 t€ | 118 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 59 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 246 t€ | 273 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 574 € | 8 898 € |
| Material och tjänster | -75 t€ | -53 t€ |
| Personalkostnader | -41 t€ | -39 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -37 t€ | -50 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -59 t€ | -84 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | 57 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 652 € | -7 034 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | 50 t€ |
| Inkomstskatt | -6 051 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 40 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 172 t€ | 151 t€ |
| Omsättningstillgångar | 25 t€ | 0 € |
| Fordringar | 26 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 59 t€ |
| Rörliga aktiva | 91 t€ | 79 t€ |
| Aktiva | 263 t€ | 230 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 141 t€ | 118 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 78 t€ | 52 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 44 t€ | 60 t€ |
| Främmande kapital | 122 t€ | 112 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 246 t€ | 273 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 574 € | 8 898 € |
| Material och tjänster | -75 t€ | -53 t€ |
| Personalkostnader | -41 t€ | -39 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -37 t€ | -50 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -59 t€ | -84 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | 57 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 652 € | -7 034 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | 50 t€ |
| Inkomstskatt | -6 051 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 40 t€ |
| Bestående aktiva | 172 t€ | 151 t€ |
| Omsättningstillgångar | 25 t€ | 0 € |
| Fordringar | 26 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 59 t€ |
| Rörliga aktiva | 91 t€ | 79 t€ |
| Aktiva | 263 t€ | 230 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 141 t€ | 118 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 78 t€ | 52 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 44 t€ | 60 t€ |
| Främmande kapital | 122 t€ | 112 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 3 039 € | 3 268 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 23 t€ | 40 t€ |
| Maskiner och inventarier | 169 t€ | 148 t€ |
| Pensionskostnader | -4 111 € | -3 424 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 15 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 055 € | 4 785 € |
| Passiva | 263 t€ | 230 t€ |
| Färdiga produkter | 25 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 608 € | 29 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 11 t€ | 20 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -9 652 € | -7 036 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 14 t€ | 6 720 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 26 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 18 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 115 t€ | 76 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -6 042 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | -37 t€ | -50 t€ |
| Materiella tillgångar | 172 t€ | 151 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 78 t€ | 52 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -69 t€ | -53 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 3 € |
| Övriga lönebikostnader | -3 188 € | -924 € |
| Löner och arvoden | -34 t€ | -35 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Haapaniemi Motorsport & Service Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 2,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades