Haapaniemi Motorsport & Service Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Naantali, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2025, liikevaihto oli 246 t€ ja liikevoitto 38 t€; omavaraisuusaste 53,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 50 t€ ja tuloverot 9 957 €. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimiala muuttui 16.7.2026.
Naantali: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- NaisPort Media OyTelevisio-ohjelmien ja videosisältöjen tuottaminen ja levitys
- Laurs' Oy MobilityMuu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa
- Northern Reef OyLiikkeenjohdon konsultointi
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 246 t€ | 273 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -10,1 % | – |
| Käyttökate | 76 t€ | 106 t€ |
| Käyttökate-% | 30,7 % | 38,9 % |
| Liikevoitto | 38 t€ | 57 t€ |
| Liikevoitto-% | 15,6 % | 20,8 % |
| Tilikauden tulos | 23 t€ | 40 t€ |
| Henkilöstökulut | 41 t€ | 39 t€ |
| Omavaraisuusaste | 53,5 % | 51,3 % |
| Quick ratio | 1,49 | 1,32 |
| Current ratio | 2,06 | 1,32 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 49,6 % | 40,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,2 % | 33,7 % |
| Taseen loppusumma | 263 t€ | 230 t€ |
| Oma pääoma | 141 t€ | 118 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 59 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 246 t€ | 273 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 574 € | 8 898 € |
| Materiaalit ja palvelut | -75 t€ | -53 t€ |
| Henkilöstökulut | -41 t€ | -39 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -37 t€ | -50 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -59 t€ | -84 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 38 t€ | 57 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 652 € | -7 034 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 29 t€ | 50 t€ |
| Tuloverot | -6 051 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 23 t€ | 40 t€ |
Tase
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 172 t€ | 151 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 25 t€ | 0 € |
| Saamiset | 26 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 59 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 91 t€ | 79 t€ |
| Vastaavaa | 263 t€ | 230 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 141 t€ | 118 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 78 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 44 t€ | 60 t€ |
| Vieras pääoma | 122 t€ | 112 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 246 t€ | 273 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 574 € | 8 898 € |
| Materiaalit ja palvelut | -75 t€ | -53 t€ |
| Henkilöstökulut | -41 t€ | -39 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -37 t€ | -50 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -59 t€ | -84 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 38 t€ | 57 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 652 € | -7 034 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 29 t€ | 50 t€ |
| Tuloverot | -6 051 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 23 t€ | 40 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 172 t€ | 151 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 25 t€ | 0 € |
| Saamiset | 26 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 59 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 91 t€ | 79 t€ |
| Vastaavaa | 263 t€ | 230 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 141 t€ | 118 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 78 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 44 t€ | 60 t€ |
| Vieras pääoma | 122 t€ | 112 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 3 039 € | 3 268 € |
| Valmiit tuotteet | 25 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 18 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 16 t€ | 19 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 115 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 8 055 € | 4 785 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 11 t€ | 20 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -69 t€ | -53 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 23 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 26 t€ | 20 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -9 652 € | -7 036 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 172 t€ | 151 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -34 t€ | -35 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 608 € | 29 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 15 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 263 t€ | 230 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 3 € |
| Muut henkilösivukulut | -3 188 € | -924 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 78 t€ | 52 t€ |
| Koneet ja kalusto | 169 t€ | 148 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -37 t€ | -50 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 14 t€ | 6 720 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -6 042 € | 0 € |
| Eläkekulut | -4 111 € | -3 424 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Haapaniemi Motorsport & Service Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus suurempaan puoliskoon (1946 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 2,5-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimiala muuttui