JEE Works Oy är ett aktiebolag med hemort i Nådendal, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 200 t€ och rörelseresultatet 1 573 €; soliditet 39,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 8 533 € och inkomstskatterna 1 707 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 200 t€ | 223 t€ | 189 t€ | 188 t€ |
| Förändring i omsättning | -10,3 % | 17,5 % | 0,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -2 474 € | 15 t€ | 16 t€ | 10 t€ |
| Rörelsebidrag % | -1,2 % | 6,9 % | 8,3 % | 5,4 % |
| Rörelseresultat | 1 573 € | 9 361 € | 7 958 € | 3 134 € |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | 4,2 % | 4,2 % | 1,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 693 € | 5 446 € | 7 030 € | 421 € |
| Personalkostnader | -65 t€ | 75 t€ | 62 t€ | 54 t€ |
| Soliditet | 39,7 % | 25,5 % | 17,2 % | 4,2 % |
| Kassalikviditet | 1,14 | 0,96 | 0,71 | 0,62 |
| Current ratio | 1,14 | 0,96 | 0,71 | 0,62 |
| Relativ skuldsättning | 11,6 % | 19,1 % | 23,3 % | 25,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 % | 37,3 % | 76,9 % | 19,9 % |
| Balansomslutning | 39 t€ | 57 t€ | 53 t€ | 51 t€ |
| Eget kapital | 15 t€ | 15 t€ | 9 144 € | 2 114 € |
| Kassa och bank | 7 445 € | 29 t€ | 14 t€ | 16 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 200 t€ | 223 t€ | 189 t€ | 188 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 9 211 € | 242 € |
| Material och tjänster | 82 t€ | -96 t€ | -85 t€ | -87 t€ |
| Personalkostnader | 65 t€ | -75 t€ | -62 t€ | -54 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 047 € | -5 896 € | -7 749 € | -7 105 € |
| Övriga rörelsekostnader | 47 t€ | -37 t€ | -35 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 573 € | 9 361 € | 7 958 € | 3 134 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 680 € | -824 € | -1 041 € | -2 599 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 893 € | 8 536 € | 6 917 € | 535 € |
| Inkomstskatt | 201 € | -3 090 € | 113 € | -113 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 693 € | 5 446 € | 7 030 € | 421 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 12 t€ | 16 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
| Fordringar | 4 440 € | 5 109 € | 11 t€ | 7 465 € |
| Kassa och bank | 7 445 € | 29 t€ | 14 t€ | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 26 t€ | 41 t€ | 31 t€ | 30 t€ |
| Aktiva | 39 t€ | 57 t€ | 53 t€ | 51 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Eget kapital | 15 t€ | 15 t€ | 9 144 € | 2 114 € |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 43 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 43 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 200 t€ | 223 t€ | 189 t€ | 188 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 9 211 € | 242 € |
| Material och tjänster | 82 t€ | -96 t€ | -85 t€ | -87 t€ |
| Personalkostnader | 65 t€ | -75 t€ | -62 t€ | -54 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 047 € | -5 896 € | -7 749 € | -7 105 € |
| Övriga rörelsekostnader | 47 t€ | -37 t€ | -35 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 573 € | 9 361 € | 7 958 € | 3 134 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 680 € | -824 € | -1 041 € | -2 599 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 893 € | 8 536 € | 6 917 € | 535 € |
| Inkomstskatt | 201 € | -3 090 € | 113 € | -113 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 693 € | 5 446 € | 7 030 € | 421 € |
| Bestående aktiva | 12 t€ | 16 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
| Fordringar | 4 440 € | 5 109 € | 11 t€ | 7 465 € |
| Kassa och bank | 7 445 € | 29 t€ | 14 t€ | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 26 t€ | 41 t€ | 31 t€ | 30 t€ |
| Aktiva | 39 t€ | 57 t€ | 53 t€ | 51 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Eget kapital | 15 t€ | 15 t€ | 9 144 € | 2 114 € |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 43 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 43 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 881 € | -2 472 € | -2 123 € | -1 755 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 19 € | 1 € | 0 € |
| Finansiella värdepapper | 14 t€ | 6 500 € | 6 500 € | 6 000 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 209 € | 1 707 € | 8 767 € | 3 772 € |
| Materiella tillgångar | 12 t€ | 16 t€ | 22 t€ | 20 t€ |
| Pensionskostnader | 7 707 € | -7 247 € | -6 581 € | -5 817 € |
| Övriga värdepapper | 14 t€ | 6 500 € | 6 500 € | 6 000 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 10 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Goodwill | – | 0 € | 500 € | 1 000 € |
| Passiva | 39 t€ | 57 t€ | 53 t€ | 51 t€ |
| Maskiner och inventarier | 12 t€ | 16 t€ | 22 t€ | 20 t€ |
| Köp av tjänster | 454 € | -1 766 € | -471 € | -2 104 € |
| Löner och arvoden | 56 t€ | -65 t€ | -54 t€ | -46 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 500 € | 1 054 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 206 € | 202 € | 198 € | 150 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 533 € | 1 280 € | 362 € | 1 467 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 81 t€ | -94 t€ | -85 t€ | -85 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 700 € | 3 628 € | 10 t€ | 5 848 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 693 € | 5 446 € | 7 030 € | 421 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 595 € | 19 t€ | 7 505 € | 9 222 € |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | 0 € | 54 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 686 € | -843 € | -1 042 € | -2 600 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 13 t€ | 7 144 € | 114 € | -307 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 394 € | 7 375 € | 8 011 € | 11 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 4 047 € | -5 896 € | -7 749 € | -7 105 € |
| Kortfristiga fordringar | 4 440 € | 5 109 € | 11 t€ | 7 465 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör JEE Works Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1947 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Nådendal
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis