J Huolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Nådendal, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 32 t€ och rörelseresultatet -4 245 €; soliditet 21,3 %.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 t€ | 46 t€ | 49 t€ | 53 t€ | 123 t€ |
| Förändring i omsättning | -29,4 % | -5,7 % | -7,2 % | -57,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -6 436 € | 5 268 € | -1 832 € | -1 669 € | 16 t€ |
| Rörelsebidrag % | -19,8 % | 11,5 % | -3,8 % | -3,2 % | 12,9 % |
| Rörelseresultat | -4 245 € | 2 347 € | -2 607 € | -2 701 € | 13 t€ |
| Rörelsemarginal | -13,1 % | 5,1 % | -5,3 % | -5,1 % | 10,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -4 246 € | 2 346 € | -2 602 € | -2 698 € | 11 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | 2 184 € | 2 094 € | 1 828 € | 1 904 € |
| Soliditet | 21,3 % | 44,7 % | 43,8 % | 47,5 % | 55,5 % |
| Kassalikviditet | 0,56 | 0,55 | 1,37 | 1,51 | 1,32 |
| Current ratio | 0,56 | 0,76 | 1,37 | 1,51 | 1,32 |
| Relativ skuldsättning | 28,4 % | 18,2 % | 11,6 % | 14,7 % | 6,9 % |
| Avkastning på eget kapital | -169,7 % | 34,8 % | -59,1 % | -38,5 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 12 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Eget kapital | 2 503 € | 6 749 € | 4 403 € | 7 005 € | 11 t€ |
| Kassa och bank | 2 336 € | 3 393 € | 3 013 € | 5 912 € | 8 814 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 t€ | 46 t€ | 49 t€ | 53 t€ | 123 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 375 € | 0 € | 218 € | 455 € | 200 € |
| Material och tjänster | 15 t€ | -24 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -73 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | -2 184 € | -2 094 € | -1 828 € | -1 904 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 191 € | -2 922 € | -774 € | -1 033 € | -2 611 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -19 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -4 245 € | 2 347 € | -2 607 € | -2 701 € | 13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 € | 0 € | -4 € | 3 € | 1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -4 246 € | 2 346 € | -2 611 € | -2 698 € | 13 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | 9 € | 0 € | -2 636 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -4 246 € | 2 346 € | -2 602 € | -2 698 € | 11 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 6 574 € | 8 765 € | 2 323 € | 3 098 € | 7 832 € |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 1 765 € | 0 € | – | – |
| Fordringar | 2 725 € | 1 190 € | 4 721 € | 5 726 € | 2 369 € |
| Kassa och bank | 2 336 € | 3 393 € | 3 013 € | 5 912 € | 8 814 € |
| Rörliga aktiva | 5 151 € | 6 348 € | 7 734 € | 12 t€ | 11 t€ |
| Aktiva | 12 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Eget kapital | 2 503 € | 6 749 € | 4 403 € | 7 005 € | 11 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 222 € | 8 364 € | 5 654 € | 7 732 € | 8 470 € |
| Främmande kapital | 9 222 € | 8 364 € | 5 654 € | 7 732 € | 8 470 € |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 t€ | 46 t€ | 49 t€ | 53 t€ | 123 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 375 € | 0 € | 218 € | 455 € | 200 € |
| Material och tjänster | 15 t€ | -24 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -73 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | -2 184 € | -2 094 € | -1 828 € | -1 904 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 191 € | -2 922 € | -774 € | -1 033 € | -2 611 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -19 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -4 245 € | 2 347 € | -2 607 € | -2 701 € | 13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 € | 0 € | -4 € | 3 € | 1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -4 246 € | 2 346 € | -2 611 € | -2 698 € | 13 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | 9 € | 0 € | -2 636 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -4 246 € | 2 346 € | -2 602 € | -2 698 € | 11 t€ |
| Bestående aktiva | 6 574 € | 8 765 € | 2 323 € | 3 098 € | 7 832 € |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 1 765 € | 0 € | – | – |
| Fordringar | 2 725 € | 1 190 € | 4 721 € | 5 726 € | 2 369 € |
| Kassa och bank | 2 336 € | 3 393 € | 3 013 € | 5 912 € | 8 814 € |
| Rörliga aktiva | 5 151 € | 6 348 € | 7 734 € | 12 t€ | 11 t€ |
| Aktiva | 12 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Eget kapital | 2 503 € | 6 749 € | 4 403 € | 7 005 € | 11 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 222 € | 8 364 € | 5 654 € | 7 732 € | 8 470 € |
| Främmande kapital | 9 222 € | 8 364 € | 5 654 € | 7 732 € | 8 470 € |
| Pensionskostnader | 0 € | -2 184 € | -2 094 € | -1 828 € | -1 904 € |
| Avskrivningar enligt plan | 2 191 € | -2 922 € | -774 € | -1 033 € | -2 611 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 2 000 € | 0 € | – | – | – |
| Materiella tillgångar | 6 574 € | 8 765 € | 2 323 € | 3 098 € | 7 832 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 6 749 € | 4 403 € | 7 005 € | 9 702 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 725 € | 1 190 € | 4 721 € | 5 726 € | 2 369 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 370 € | 7 913 € | 1 008 € | 196 € | 520 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 230 € | 166 € | 1 787 € | 1 536 € | 1 259 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 495 € | 1 024 € | 2 934 € | 3 500 € | 1 110 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | 1 € | 3 € | 2 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 € | 0 € | -5 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 724 € | 451 € | 1 496 € | 1 085 € | 1 500 € |
| Övriga värdepapper | 90 € | 0 € | – | – | – |
| Färdiga produkter | 0 € | 1 765 € | 0 € | – | – |
| Långfristiga fordringar | 2 000 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 128 € | 0 € | 3 150 € | 6 450 € | 6 450 € |
| Finansiella värdepapper | 90 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -4 246 € | 2 346 € | -2 602 € | -2 698 € | 11 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 12 t€ | -25 t€ | -29 t€ | -31 t€ | -57 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 0 € | 690 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 1 486 € | -199 € | 0 € | -3 018 € | -16 t€ |
| Passiva | 12 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 765 € | 1 765 € | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 6 574 € | 8 765 € | 2 323 € | 3 098 € | 7 832 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Nådendal
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis