Zatza Trio Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 509 t€ ja liikevoitto -19 t€; omavaraisuusaste 7,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 634 € ja tuloverot 127 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 509 t€ | 599 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -15,0 % | – |
| Käyttökate | -20 t€ | 31 t€ |
| Käyttökate-% | -4,0 % | 5,2 % |
| Liikevoitto | -19 t€ | 31 t€ |
| Liikevoitto-% | -3,8 % | 5,2 % |
| Tilikauden tulos | -25 t€ | 548 € |
| Henkilöstökulut | -123 t€ | -119 t€ |
| Omavaraisuusaste | 7,5 % | 12,1 % |
| Quick ratio | 0,43 | 0,39 |
| Current ratio | 1,42 | 1,50 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 101,8 % | 81,4 % |
| Oman pääoman tuotto | -59,7 % | 0,8 % |
| Taseen loppusumma | 562 t€ | 556 t€ |
| Oma pääoma | 42 t€ | 67 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 593 € | 7 164 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 509 t€ | 599 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 251 t€ | 304 t€ |
| Henkilöstökulut | 123 t€ | 119 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 976 € | 202 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 152 t€ | 144 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -19 t€ | 31 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 788 € | 6 378 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -25 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 131 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -25 t€ | 548 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 929 € | 606 € |
| Vaihto-omaisuus | 389 t€ | 411 t€ |
| Saamiset | 167 t€ | 137 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 593 € | 7 164 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 559 t€ | 555 t€ |
| Vastaavaa | 562 t€ | 556 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 42 t€ | 67 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 128 t€ | 119 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 392 t€ | 369 t€ |
| Vieras pääoma | 520 t€ | 488 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 509 t€ | 599 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 251 t€ | 304 t€ |
| Henkilöstökulut | 123 t€ | 119 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 976 € | 202 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 152 t€ | 144 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -19 t€ | 31 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 788 € | 6 378 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -25 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 131 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -25 t€ | 548 € |
| Pysyvät vastaavat | 2 929 € | 606 € |
| Vaihto-omaisuus | 389 t€ | 411 t€ |
| Saamiset | 167 t€ | 137 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 593 € | 7 164 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 559 t€ | 555 t€ |
| Vastaavaa | 562 t€ | 556 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 42 t€ | 67 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 128 t€ | 119 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 392 t€ | 369 t€ |
| Vieras pääoma | 520 t€ | 488 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 229 t€ | 311 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 976 € | 202 € |
| Eläkekulut | 17 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 163 t€ | 131 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 929 € | 606 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 1 988 € | 1 078 € |
| Palkat ja palkkiot | 103 t€ | 100 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 614 € | 2 361 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -25 t€ | 548 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 086 € | 2 420 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 23 t€ | 24 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 929 € | 606 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 56 € | 45 € |
| Vastattavaa | 562 t€ | 556 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 752 € | 3 512 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 65 t€ | 64 t€ |
| Konserniavustukset | 0 € | 24 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 22 t€ | -7 392 € |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 272 t€ | 250 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 19 t€ | 16 t€ |
| Valmiit tuotteet | 389 t€ | 411 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 128 t€ | 119 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 167 t€ | 137 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 77 t€ | 78 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 844 € | 6 423 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Zatza Trio Oy kuuluu toimialaluokassa jalkineiden vähittäiskauppa pienempään puoliskoon (52 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 51 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kouvola
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta