Zatza Trio Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 509 t€ och rörelseresultatet -19 t€; soliditet 7,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 634 € och inkomstskatterna 127 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 509 t€ | 599 t€ |
| Förändring i omsättning | -15,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -20 t€ | 31 t€ |
| Rörelsebidrag % | -4,0 % | 5,2 % |
| Rörelseresultat | -19 t€ | 31 t€ |
| Rörelsemarginal | -3,8 % | 5,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -25 t€ | 548 € |
| Personalkostnader | -123 t€ | -119 t€ |
| Soliditet | 7,5 % | 12,1 % |
| Kassalikviditet | 0,43 | 0,39 |
| Current ratio | 1,42 | 1,50 |
| Relativ skuldsättning | 101,8 % | 81,4 % |
| Avkastning på eget kapital | -59,7 % | 0,8 % |
| Balansomslutning | 562 t€ | 556 t€ |
| Eget kapital | 42 t€ | 67 t€ |
| Kassa och bank | 3 593 € | 7 164 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 509 t€ | 599 t€ |
| Material och tjänster | 251 t€ | 304 t€ |
| Personalkostnader | 123 t€ | 119 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 976 € | 202 € |
| Övriga rörelsekostnader | 152 t€ | 144 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -19 t€ | 31 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 788 € | 6 378 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -25 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 131 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -25 t€ | 548 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2 929 € | 606 € |
| Omsättningstillgångar | 389 t€ | 411 t€ |
| Fordringar | 167 t€ | 137 t€ |
| Kassa och bank | 3 593 € | 7 164 € |
| Rörliga aktiva | 559 t€ | 555 t€ |
| Aktiva | 562 t€ | 556 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 42 t€ | 67 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 128 t€ | 119 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 392 t€ | 369 t€ |
| Främmande kapital | 520 t€ | 488 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 509 t€ | 599 t€ |
| Material och tjänster | 251 t€ | 304 t€ |
| Personalkostnader | 123 t€ | 119 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 976 € | 202 € |
| Övriga rörelsekostnader | 152 t€ | 144 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -19 t€ | 31 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 788 € | 6 378 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -25 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 131 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -25 t€ | 548 € |
| Bestående aktiva | 2 929 € | 606 € |
| Omsättningstillgångar | 389 t€ | 411 t€ |
| Fordringar | 167 t€ | 137 t€ |
| Kassa och bank | 3 593 € | 7 164 € |
| Rörliga aktiva | 559 t€ | 555 t€ |
| Aktiva | 562 t€ | 556 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 42 t€ | 67 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 128 t€ | 119 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 392 t€ | 369 t€ |
| Främmande kapital | 520 t€ | 488 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 128 t€ | 119 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 976 € | 202 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 163 t€ | 131 t€ |
| Pensionskostnader | 17 t€ | 17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -25 t€ | 548 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 844 € | 6 423 € |
| Färdiga produkter | 389 t€ | 411 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 167 t€ | 137 t€ |
| Passiva | 562 t€ | 556 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 22 t€ | -7 392 € |
| Löner och arvoden | 103 t€ | 100 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 1 988 € | 1 078 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 086 € | 2 420 € |
| Materiella tillgångar | 2 929 € | 606 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 23 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 19 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 614 € | 2 361 € |
| Koncernbidrag | 0 € | 24 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 56 € | 45 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 77 t€ | 78 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 229 t€ | 311 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 752 € | 3 512 € |
| Maskiner och inventarier | 2 929 € | 606 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 65 t€ | 64 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 272 t€ | 250 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Zatza Trio Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med skodon (52 företag med beskattningsbar inkomst; median 51 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kouvola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis