Jesika Ab Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Uusikaarlepyy, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevoitto 89 t€; omavaraisuusaste 50,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 121 t€ ja tuloverot 25 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 6,8 % | -10,9 % | -3,7 % | 12,2 % | – |
| Bruttotulos | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Käyttökate | 49 t€ | 102 t€ | 239 t€ | 272 t€ | 305 t€ |
| Liikevoitto | 89 t€ | 49 t€ | 169 t€ | 202 t€ | 233 t€ |
| Tilikauden tulos | 71 t€ | 25 t€ | 108 t€ | 121 t€ | 170 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 761 t€ |
| Omavaraisuusaste | 50,0 % | 58,6 % | 48,3 % | 55,7 % | 49,5 % |
| Quick ratio | 1,18 | 1,38 | 0,79 | 0,71 | 0,66 |
| Current ratio | 1,83 | 2,14 | 1,73 | 1,99 | 1,79 |
| Oman pääoman tuotto | 5,0 % | 1,7 % | 7,0 % | 7,8 % | 11,0 % |
| Taseen loppusumma | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 3,3 M€ | 2,8 M€ | 3,1 M€ |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 168 t€ | 95 t€ | 11 t€ | 35 t€ | 52 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ | -761 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 41 t€ | -53 t€ | -70 t€ | -69 t€ | -72 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 502 t€ | -516 t€ | -603 t€ | -744 t€ | -763 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 89 t€ | 49 t€ | 169 t€ | 202 t€ | 233 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 196 € | -3 952 € | -15 t€ | -27 t€ | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 82 t€ | 45 t€ | 154 t€ | 176 t€ | 217 t€ |
| Tuloverot | 18 t€ | -15 t€ | -27 t€ | -29 t€ | -47 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 71 t€ | 25 t€ | 108 t€ | 121 t€ | 170 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 247 t€ | 284 t€ | 348 t€ | 335 t€ | 295 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 925 t€ | 804 t€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ |
| Saamiset | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 852 t€ | 992 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 168 t€ | 95 t€ | 11 t€ | 35 t€ | 52 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ |
| Vastaavaa | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 3,3 M€ | 2,8 M€ | 3,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 18 t€ | 25 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ | -761 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 41 t€ | -53 t€ | -70 t€ | -69 t€ | -72 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 502 t€ | -516 t€ | -603 t€ | -744 t€ | -763 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 89 t€ | 49 t€ | 169 t€ | 202 t€ | 233 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 196 € | -3 952 € | -15 t€ | -27 t€ | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 82 t€ | 45 t€ | 154 t€ | 176 t€ | 217 t€ |
| Tuloverot | 18 t€ | -15 t€ | -27 t€ | -29 t€ | -47 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 71 t€ | 25 t€ | 108 t€ | 121 t€ | 170 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 247 t€ | 284 t€ | 348 t€ | 335 t€ | 295 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 925 t€ | 804 t€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ |
| Saamiset | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 852 t€ | 992 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 168 t€ | 95 t€ | 11 t€ | 35 t€ | 52 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ |
| Vastaavaa | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 3,3 M€ | 2,8 M€ | 3,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 18 t€ | 25 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | -6 147 € | -4 918 € | -20 t€ | -25 t€ | 0 € |
| Sijoitukset | 66 t€ | 66 t€ | 80 t€ | 67 t€ | 45 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 41 t€ | -53 t€ | -70 t€ | -69 t€ | -72 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 676 t€ | 545 t€ | 512 t€ | 238 t€ | 608 t€ |
| Eläkekulut | 173 t€ | -159 t€ | -194 t€ | -148 t€ | -117 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | 0 € | -12 t€ | 0 € | -4 500 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 71 t€ | 25 t€ | 108 t€ | 121 t€ | 170 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 7 401 € | -4 469 € | -4 275 € | -27 t€ | -11 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 22 t€ | 0 € |
| Poistoero | 18 t€ | 25 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 852 t€ | 992 t€ |
| Vastattavaa | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 3,3 M€ | 2,8 M€ | 3,1 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 955 t€ | -885 t€ | -880 t€ | -790 t€ | -604 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | – | – | – | 0 € | 600 € |
| Muut henkilösivukulut | 120 t€ | -99 t€ | -61 t€ | -98 t€ | -40 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 181 t€ | 218 t€ | 269 t€ | 268 t€ | 249 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 425 t€ | 260 t€ | 858 t€ | 570 t€ | 893 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 217 t€ | 70 t€ | 78 t€ | 116 t€ | 63 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 360 t€ | 363 t€ | 391 t€ | 486 t€ | 172 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 205 € | 518 € | 1 257 € | 423 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 786 t€ | 721 t€ | 756 t€ | 569 t€ | 626 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 101 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 31 t€ | 31 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 850 t€ | 729 t€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 187 € | 16 t€ | 99 t€ | 25 t€ | 162 t€ |
| Koneet ja kalusto | 122 t€ | 159 t€ | 209 t€ | 208 t€ | 189 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 100 € | 125 € | 156 € | 195 € | 244 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 471 t€ | 431 t€ | 329 t€ | 103 t€ | 49 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Jesika Ab Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen ylimpään neljännekseen (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 7,5-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Uusikaarlepyy
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta