Jesika Ab Oy är ett aktiebolag med hemort i Nykarleby, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 rörelseresultatet 89 t€; soliditet 50,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 121 t€ och inkomstskatterna 25 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 6,8 % | -10,9 % | -3,7 % | 12,2 % | – |
| Bruttoresultat | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Rörelsebidrag | 49 t€ | 102 t€ | 239 t€ | 272 t€ | 305 t€ |
| Rörelseresultat | 89 t€ | 49 t€ | 169 t€ | 202 t€ | 233 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 71 t€ | 25 t€ | 108 t€ | 121 t€ | 170 t€ |
| Personalkostnader | -1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 761 t€ |
| Soliditet | 50,0 % | 58,6 % | 48,3 % | 55,7 % | 49,5 % |
| Kassalikviditet | 1,18 | 1,38 | 0,79 | 0,71 | 0,66 |
| Current ratio | 1,83 | 2,14 | 1,73 | 1,99 | 1,79 |
| Avkastning på eget kapital | 5,0 % | 1,7 % | 7,0 % | 7,8 % | 11,0 % |
| Balansomslutning | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 3,3 M€ | 2,8 M€ | 3,1 M€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Kassa och bank | 168 t€ | 95 t€ | 11 t€ | 35 t€ | 52 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ | -761 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 41 t€ | -53 t€ | -70 t€ | -69 t€ | -72 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 502 t€ | -516 t€ | -603 t€ | -744 t€ | -763 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 89 t€ | 49 t€ | 169 t€ | 202 t€ | 233 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 196 € | -3 952 € | -15 t€ | -27 t€ | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 82 t€ | 45 t€ | 154 t€ | 176 t€ | 217 t€ |
| Inkomstskatt | 18 t€ | -15 t€ | -27 t€ | -29 t€ | -47 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 71 t€ | 25 t€ | 108 t€ | 121 t€ | 170 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 247 t€ | 284 t€ | 348 t€ | 335 t€ | 295 t€ |
| Omsättningstillgångar | 925 t€ | 804 t€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 852 t€ | 992 t€ |
| Kassa och bank | 168 t€ | 95 t€ | 11 t€ | 35 t€ | 52 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ |
| Aktiva | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 3,3 M€ | 2,8 M€ | 3,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 18 t€ | 25 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ | -761 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 41 t€ | -53 t€ | -70 t€ | -69 t€ | -72 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 502 t€ | -516 t€ | -603 t€ | -744 t€ | -763 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 89 t€ | 49 t€ | 169 t€ | 202 t€ | 233 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 196 € | -3 952 € | -15 t€ | -27 t€ | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 82 t€ | 45 t€ | 154 t€ | 176 t€ | 217 t€ |
| Inkomstskatt | 18 t€ | -15 t€ | -27 t€ | -29 t€ | -47 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 71 t€ | 25 t€ | 108 t€ | 121 t€ | 170 t€ |
| Bestående aktiva | 247 t€ | 284 t€ | 348 t€ | 335 t€ | 295 t€ |
| Omsättningstillgångar | 925 t€ | 804 t€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 852 t€ | 992 t€ |
| Kassa och bank | 168 t€ | 95 t€ | 11 t€ | 35 t€ | 52 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ |
| Aktiva | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 3,3 M€ | 2,8 M€ | 3,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 18 t€ | 25 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | -6 147 € | -4 918 € | -20 t€ | -25 t€ | 0 € |
| Placeringar | 66 t€ | 66 t€ | 80 t€ | 67 t€ | 45 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 41 t€ | -53 t€ | -70 t€ | -69 t€ | -72 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 676 t€ | 545 t€ | 512 t€ | 238 t€ | 608 t€ |
| Pensionskostnader | 173 t€ | -159 t€ | -194 t€ | -148 t€ | -117 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | 0 € | -12 t€ | 0 € | -4 500 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 71 t€ | 25 t€ | 108 t€ | 121 t€ | 170 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 7 401 € | -4 469 € | -4 275 € | -27 t€ | -11 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 22 t€ | 0 € |
| Avskrivningsdifferens | 18 t€ | 25 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 852 t€ | 992 t€ |
| Passiva | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 3,3 M€ | 2,8 M€ | 3,1 M€ |
| Löner och arvoden | 955 t€ | -885 t€ | -880 t€ | -790 t€ | -604 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | – | – | – | 0 € | 600 € |
| Övriga lönebikostnader | 120 t€ | -99 t€ | -61 t€ | -98 t€ | -40 t€ |
| Materiella tillgångar | 181 t€ | 218 t€ | 269 t€ | 268 t€ | 249 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 425 t€ | 260 t€ | 858 t€ | 570 t€ | 893 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 217 t€ | 70 t€ | 78 t€ | 116 t€ | 63 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 360 t€ | 363 t€ | 391 t€ | 486 t€ | 172 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 205 € | 518 € | 1 257 € | 423 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 786 t€ | 721 t€ | 756 t€ | 569 t€ | 626 t€ |
| Material och förnödenheter | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 101 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 31 t€ | 31 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ |
| Varor under tillverkning | 850 t€ | 729 t€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 187 € | 16 t€ | 99 t€ | 25 t€ | 162 t€ |
| Maskiner och inventarier | 122 t€ | 159 t€ | 209 t€ | 208 t€ | 189 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 100 € | 125 € | 156 € | 195 € | 244 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 471 t€ | 431 t€ | 329 t€ | 103 t€ | 49 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Jesika Ab Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 7,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Nykarleby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis