T Eriksson Bygg Ab är ett aktiebolag med hemort i Nykarleby, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 98 t€; soliditet 91,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 195 t€ och inkomstskatterna 39 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 582 t€ | 504 t€ | 292 t€ | 440 t€ | 400 t€ |
| Förändring i omsättning | -13,7 % | 15,6 % | 72,3 % | -33,6 % | 10,2 % | – |
| Bruttoresultat | 274 t€ | 318 t€ | – | – | – | – |
| Rörelsebidrag | 74 t€ | 204 t€ | 127 t€ | 87 t€ | 144 t€ | 129 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | 35,0 % | 25,2 % | 29,6 % | 32,7 % | 32,2 % |
| Rörelseresultat | 98 t€ | 195 t€ | 116 t€ | 75 t€ | 130 t€ | 120 t€ |
| Rörelsemarginal | – | 33,5 % | 23,0 % | 25,7 % | 29,5 % | 30,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 75 t€ | 156 t€ | 92 t€ | 60 t€ | 104 t€ | 94 t€ |
| Personalkostnader | -100 t€ | 63 t€ | 62 t€ | 68 t€ | 58 t€ | 70 t€ |
| Soliditet | 91,8 % | 92,2 % | 94,3 % | 92,4 % | 94,0 % | 76,6 % |
| Kassalikviditet | 2,77 | 2,70 | 6,72 | 4,72 | 9,53 | 1,62 |
| Current ratio | 3,95 | 3,59 | 8,53 | 5,26 | 9,53 | 2,53 |
| Relativ skuldsättning | – | 8,3 % | 5,5 % | 11,1 % | 5,3 % | 21,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,4 % | 27,1 % | 20,2 % | 15,3 % | 28,5 % | 33,2 % |
| Balansomslutning | 657 t€ | 623 t€ | 483 t€ | 427 t€ | 386 t€ | 368 t€ |
| Eget kapital | 603 t€ | 574 t€ | 455 t€ | 395 t€ | 363 t€ | 282 t€ |
| Kassa och bank | 140 t€ | 129 t€ | 174 t€ | 150 t€ | 221 t€ | 132 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 582 t€ | 504 t€ | 292 t€ | 440 t€ | 400 t€ |
| Bruttoresultat | 274 t€ | 318 t€ | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 599 € | 587 € | 78 € | 0 € | 2 000 € |
| Material och tjänster | – | -265 t€ | -263 t€ | -101 t€ | -215 t€ | -280 t€ |
| Personalkostnader | 100 t€ | -63 t€ | -62 t€ | -68 t€ | -58 t€ | -70 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 24 t€ | -8 663 € | -11 t€ | -12 t€ | -14 t€ | -8 477 € |
| Övriga rörelsekostnader | 51 t€ | -52 t€ | -52 t€ | -37 t€ | -43 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 98 t€ | 195 t€ | 116 t€ | 75 t€ | 130 t€ | 120 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 145 € | -116 € | -56 € | -148 € | -2 445 € | -2 635 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 93 t€ | 195 t€ | 116 t€ | 75 t€ | 128 t€ | 118 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -39 t€ | -24 t€ | -14 t€ | -24 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 75 t€ | 156 t€ | 92 t€ | 60 t€ | 104 t€ | 94 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 445 t€ | 449 t€ | 247 t€ | 257 t€ | 166 t€ | 150 t€ |
| Omsättningstillgångar | 63 t€ | 43 t€ | 50 t€ | 18 t€ | 0 € | 79 t€ |
| Fordringar | 9 128 € | 2 074 € | 12 t€ | 2 674 € | 1 € | 6 989 € |
| Kassa och bank | 140 t€ | 129 t€ | 174 t€ | 150 t€ | 221 t€ | 132 t€ |
| Rörliga aktiva | 212 t€ | 174 t€ | 236 t€ | 170 t€ | 221 t€ | 219 t€ |
| Aktiva | 657 t€ | 623 t€ | 483 t€ | 427 t€ | 386 t€ | 368 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 603 t€ | 574 t€ | 455 t€ | 395 t€ | 363 t€ | 282 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 54 t€ | 48 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 23 t€ | 86 t€ |
| Främmande kapital | 54 t€ | 48 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 23 t€ | 86 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 582 t€ | 504 t€ | 292 t€ | 440 t€ | 400 t€ |
| Bruttoresultat | 274 t€ | 318 t€ | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 599 € | 587 € | 78 € | 0 € | 2 000 € |
| Material och tjänster | – | -265 t€ | -263 t€ | -101 t€ | -215 t€ | -280 t€ |
| Personalkostnader | 100 t€ | -63 t€ | -62 t€ | -68 t€ | -58 t€ | -70 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 24 t€ | -8 663 € | -11 t€ | -12 t€ | -14 t€ | -8 477 € |
| Övriga rörelsekostnader | 51 t€ | -52 t€ | -52 t€ | -37 t€ | -43 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 98 t€ | 195 t€ | 116 t€ | 75 t€ | 130 t€ | 120 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 145 € | -116 € | -56 € | -148 € | -2 445 € | -2 635 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 93 t€ | 195 t€ | 116 t€ | 75 t€ | 128 t€ | 118 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -39 t€ | -24 t€ | -14 t€ | -24 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 75 t€ | 156 t€ | 92 t€ | 60 t€ | 104 t€ | 94 t€ |
| Bestående aktiva | 445 t€ | 449 t€ | 247 t€ | 257 t€ | 166 t€ | 150 t€ |
| Omsättningstillgångar | 63 t€ | 43 t€ | 50 t€ | 18 t€ | 0 € | 79 t€ |
| Fordringar | 9 128 € | 2 074 € | 12 t€ | 2 674 € | 1 € | 6 989 € |
| Kassa och bank | 140 t€ | 129 t€ | 174 t€ | 150 t€ | 221 t€ | 132 t€ |
| Rörliga aktiva | 212 t€ | 174 t€ | 236 t€ | 170 t€ | 221 t€ | 219 t€ |
| Aktiva | 657 t€ | 623 t€ | 483 t€ | 427 t€ | 386 t€ | 368 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 603 t€ | 574 t€ | 455 t€ | 395 t€ | 363 t€ | 282 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 54 t€ | 48 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 23 t€ | 86 t€ |
| Främmande kapital | 54 t€ | 48 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 23 t€ | 86 t€ |
| Pensionskostnader | 17 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -10 t€ | -6 279 € | -7 317 € |
| Avskrivningar enligt plan | 24 t€ | -8 663 € | -11 t€ | -12 t€ | -14 t€ | -8 477 € |
| Materiella tillgångar | 250 t€ | 249 t€ | 47 t€ | 57 t€ | 66 t€ | 50 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 526 t€ | 416 t€ | 361 t€ | 332 t€ | 257 t€ | 186 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 9 128 € | 2 074 € | 12 t€ | 2 674 € | 1 € | 6 989 € |
| Förändring av produktlager + (-) | – | – | – | 0 € | 19 t€ | 110 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 2 528 € | 8 498 € | 12 t€ | 5 117 € | 64 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 234 € | 0 € | 9 439 € | 0 € | 0 € | 6 200 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 735 € | 1 360 € | 2 349 € | 1 996 € | 0 € | 565 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 13 € | 1 € | 5 € | 0 € | 18 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 145 € | -130 € | -57 € | -153 € | -2 445 € | -2 652 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 20 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 8 124 € | 5 346 € | 7 009 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 3 710 € | 3 710 € | 0 € | – | – | – |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 0 € | 200 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 16 t€ | 31 t€ | 3 015 € | 13 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 75 t€ | 156 t€ | 92 t€ | 60 t€ | 104 t€ | 94 t€ |
| Placeringar | 195 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 793 € | -4 199 € | -3 826 € | -3 815 € | -3 852 € | -6 190 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | -204 t€ | -235 t€ | -114 t€ | -113 t€ | -147 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 159 € | 714 € | 18 € | 678 € | 1 € | 224 € |
| Köp av tjänster | – | -54 t€ | -60 t€ | -4 661 € | -3 642 € | -3 309 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 223 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 28 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Varor under tillverkning | – | – | – | – | 0 € | 79 t€ |
| Löner och arvoden | 79 t€ | -47 t€ | -47 t€ | -54 t€ | -47 t€ | -57 t€ |
| Passiva | 657 t€ | 623 t€ | 483 t€ | 427 t€ | 386 t€ | 368 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | -7 017 € | 32 t€ | 18 t€ | -98 t€ | -130 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 63 t€ | 43 t€ | 50 t€ | 18 t€ | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 195 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Maskiner och inventarier | 22 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 28 t€ | 35 t€ | 17 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör T Eriksson Bygg Ab till de översta 10 % inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 12 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Nykarleby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis