Nykarleby Spåntak Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Uusikaarlepyy, rekisteröity vuonna 2025. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,1 M€ ja liikevoitto 192 t€; omavaraisuusaste 33,6 %.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 |
|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ |
| Käyttökate | 117 t€ |
| Käyttökate-% | 10,6 % |
| Liikevoitto | 192 t€ |
| Liikevoitto-% | 17,4 % |
| Tilikauden tulos | 143 t€ |
| Henkilöstökulut | -270 t€ |
| Omavaraisuusaste | 33,6 % |
| Quick ratio | 2,60 |
| Current ratio | 2,88 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 32,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 78,1 % |
| Taseen loppusumma | 545 t€ |
| Oma pääoma | 183 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 212 t€ |
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | |
|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 360 t€ |
| Henkilöstökulut | 270 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 75 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 207 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 192 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 179 t€ |
| Tuloverot | 36 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 143 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | |
|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 260 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 28 t€ |
| Saamiset | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 212 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 285 t€ |
| Vastaavaa | 545 t€ |
| Oma pääoma | 183 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 263 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 99 t€ |
| Vieras pääoma | 362 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | |
|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 360 t€ |
| Henkilöstökulut | 270 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 75 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 207 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 192 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 179 t€ |
| Tuloverot | 36 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 143 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 260 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 28 t€ |
| Saamiset | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 212 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 285 t€ |
| Vastaavaa | 545 t€ |
| Oma pääoma | 183 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 263 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 99 t€ |
| Vieras pääoma | 362 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 7 695 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 156 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 17 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 124 t€ |
| Eläkekulut | 38 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 40 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 143 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 23 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -28 t€ |
| Liikearvo | 136 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 120 t€ |
| Vastattavaa | 545 t€ |
| Koneet ja kalusto | 124 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 8 141 € |
| Palvelujen ostot | 180 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 225 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 136 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 16 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 207 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 258 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 143 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 52 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 13 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 736 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 75 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 46 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Ilmainen kuukausilista: Uusikaarlepyy
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta