Santia Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2006. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 219 t€ ja liikevoitto 33 t€; omavaraisuusaste 99,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 172 t€ ja tuloverot 35 t€.
Lahti: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 219 t€ | 224 t€ | 241 t€ | 220 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,4 % | -7,0 % | 9,5 % | – |
| Käyttökate | 33 t€ | 172 t€ | 183 t€ | 154 t€ |
| Käyttökate-% | 15,1 % | 76,8 % | 75,9 % | 69,9 % |
| Liikevoitto | 33 t€ | 172 t€ | 183 t€ | 154 t€ |
| Liikevoitto-% | 15,1 % | 76,8 % | 75,9 % | 69,9 % |
| Tilikauden tulos | 727 t€ | 637 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
| Henkilöstökulut | -136 t€ | 0 € | – | – |
| Omavaraisuusaste | 99,5 % | 99,5 % | 92,9 % | 76,3 % |
| Quick ratio | 8,09 | 3,67 | 0,20 | 0,19 |
| Current ratio | 8,09 | 3,67 | 0,20 | 0,19 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,9 % | 7,0 % | 91,2 % | 117,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 19,3 % | 19,3 % | 4,9 % | 14,3 % |
| Taseen loppusumma | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 833 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 219 t€ | 224 t€ | 241 t€ | 220 t€ |
| Henkilöstökulut | 136 t€ | 0 € | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 50 t€ | -52 t€ | -58 t€ | -66 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 33 t€ | 172 t€ | 183 t€ | 154 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -700 t€ | 499 t€ | -7 663 € | -4 527 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 733 t€ | 672 t€ | 176 t€ | 150 t€ |
| Tuloverot | 6 027 € | -34 t€ | -35 t€ | -30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 727 t€ | 637 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3,7 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 48 t€ | 22 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 94 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Vastaavaa | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 833 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 5 760 € | 5 760 € | 75 t€ | 135 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 9 855 € | 145 t€ | 123 t€ |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 16 t€ | 220 t€ | 258 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 219 t€ | 224 t€ | 241 t€ | 220 t€ |
| Henkilöstökulut | 136 t€ | 0 € | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 50 t€ | -52 t€ | -58 t€ | -66 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 33 t€ | 172 t€ | 183 t€ | 154 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -700 t€ | 499 t€ | -7 663 € | -4 527 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 733 t€ | 672 t€ | 176 t€ | 150 t€ |
| Tuloverot | 6 027 € | -34 t€ | -35 t€ | -30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 727 t€ | 637 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3,7 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 48 t€ | 22 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 94 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Vastaavaa | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 833 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 5 760 € | 5 760 € | 75 t€ | 135 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 9 855 € | 145 t€ | 123 t€ |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 16 t€ | 220 t€ | 258 t€ |
| Sijoitukset | 3,7 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 1 984 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 11 t€ | 5 312 € | 78 t€ | 59 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,0 M€ | 674 t€ | 764 t€ | 711 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 402 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 43 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 11 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 727 t€ | 637 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 48 t€ | 22 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 155 € | -1 618 € | -7 663 € | -4 527 € |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 700 t€ | 500 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 592 € | 4 544 € | 6 908 € | 3 742 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 480 t€ | 80 t€ | 0 € | – |
| Vastattavaa | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Muut henkilösivukulut | 4 317 € | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 75 t€ | 135 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 60 t€ | 60 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Eläkekulut | 131 t€ | 0 € | – | – |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 879 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 5 760 € | 5 760 € | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Santia Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 7,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.