Santia Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2006. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 219 t€ och rörelseresultatet 33 t€; soliditet 99,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 172 t€ och inkomstskatterna 35 t€.
Lahtis: 15 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 219 t€ | 224 t€ | 241 t€ | 220 t€ |
| Förändring i omsättning | -2,4 % | -7,0 % | 9,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 33 t€ | 172 t€ | 183 t€ | 154 t€ |
| Rörelsebidrag % | 15,1 % | 76,8 % | 75,9 % | 69,9 % |
| Rörelseresultat | 33 t€ | 172 t€ | 183 t€ | 154 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,1 % | 76,8 % | 75,9 % | 69,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 727 t€ | 637 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
| Personalkostnader | -136 t€ | 0 € | – | – |
| Soliditet | 99,5 % | 99,5 % | 92,9 % | 76,3 % |
| Kassalikviditet | 8,09 | 3,67 | 0,20 | 0,19 |
| Current ratio | 8,09 | 3,67 | 0,20 | 0,19 |
| Relativ skuldsättning | 7,9 % | 7,0 % | 91,2 % | 117,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 % | 19,3 % | 4,9 % | 14,3 % |
| Balansomslutning | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 833 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 219 t€ | 224 t€ | 241 t€ | 220 t€ |
| Personalkostnader | 136 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 50 t€ | -52 t€ | -58 t€ | -66 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 172 t€ | 183 t€ | 154 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -700 t€ | 499 t€ | -7 663 € | -4 527 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 733 t€ | 672 t€ | 176 t€ | 150 t€ |
| Inkomstskatt | 6 027 € | -34 t€ | -35 t€ | -30 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 727 t€ | 637 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,7 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 48 t€ | 22 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 94 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Aktiva | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 833 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 5 760 € | 5 760 € | 75 t€ | 135 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 9 855 € | 145 t€ | 123 t€ |
| Främmande kapital | 17 t€ | 16 t€ | 220 t€ | 258 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 219 t€ | 224 t€ | 241 t€ | 220 t€ |
| Personalkostnader | 136 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 50 t€ | -52 t€ | -58 t€ | -66 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 172 t€ | 183 t€ | 154 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -700 t€ | 499 t€ | -7 663 € | -4 527 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 733 t€ | 672 t€ | 176 t€ | 150 t€ |
| Inkomstskatt | 6 027 € | -34 t€ | -35 t€ | -30 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 727 t€ | 637 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
| Bestående aktiva | 3,7 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 48 t€ | 22 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 94 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Aktiva | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 833 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 5 760 € | 5 760 € | 75 t€ | 135 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 9 855 € | 145 t€ | 123 t€ |
| Främmande kapital | 17 t€ | 16 t€ | 220 t€ | 258 t€ |
| Placeringar | 3,7 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 1 984 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 5 312 € | 78 t€ | 59 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,0 M€ | 674 t€ | 764 t€ | 711 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 402 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 43 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 11 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 727 t€ | 637 t€ | 140 t€ | 120 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 48 t€ | 22 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 155 € | -1 618 € | -7 663 € | -4 527 € |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 700 t€ | 500 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 592 € | 4 544 € | 6 908 € | 3 742 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 480 t€ | 80 t€ | 0 € | – |
| Passiva | 3,8 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga lönebikostnader | 4 317 € | 0 € | – | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 75 t€ | 135 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 60 t€ | 60 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Pensionskostnader | 131 t€ | 0 € | – | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 879 € | 0 € | – |
| Långfristiga övriga skulder | 5 760 € | 5 760 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Santia Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 7,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.