Mikonsäilö Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kauniainen, rekisteröity vuonna 2006. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 602 t€ ja liikevoitto 121 t€; omavaraisuusaste 98,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 188 t€ ja tuloverot 38 t€.
Kauniainen: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- SportsHealthDoc OyKirjojen kustantaminen
- Jacket Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Friba Lounge OyMuu liikunta- ja urheilutilojen toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 602 t€ | 881 t€ | 460 t€ | 447 t€ | 578 t€ | 419 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -31,7 % | 91,5 % | 2,9 % | -22,7 % | 37,8 % | – |
| Käyttökate | 121 t€ | 225 t€ | -3 953 € | -34 t€ | 148 t€ | -73 t€ |
| Käyttökate-% | 20,2 % | 25,6 % | -0,9 % | -7,7 % | 25,7 % | -17,4 % |
| Liikevoitto | 121 t€ | 225 t€ | -3 953 € | -34 t€ | 148 t€ | -73 t€ |
| Liikevoitto-% | 20,2 % | 25,6 % | -0,9 % | -7,7 % | 25,7 % | -17,4 % |
| Tilikauden tulos | 98 t€ | 190 t€ | -3 906 € | -35 t€ | 119 t€ | 270 t€ |
| Omavaraisuusaste | 98,2 % | 97,4 % | 94,3 % | 92,3 % | 91,5 % | 99,6 % |
| Quick ratio | 2,22 | 3,83 | 0,94 | 1,77 | 2,46 | 72,55 |
| Current ratio | 56,22 | 38,05 | 17,52 | 13,03 | 11,77 | 285,61 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,3 % | 4,4 % | 18,3 % | 28,2 % | 27,0 % | 1,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 6,9 % | 13,1 % | -0,3 % | -2,3 % | 7,1 % | 15,8 % |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 57 t€ | 150 t€ | 79 t€ | 212 t€ | 385 t€ | 435 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 602 t€ | 881 t€ | 460 t€ | 447 t€ | 578 t€ | 419 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 474 t€ | -648 t€ | -456 t€ | -474 t€ | -424 t€ | -489 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 5 938 € | -7 030 € | -7 912 € | -6 684 € | -5 732 € | -3 283 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 121 t€ | 225 t€ | -3 953 € | -34 t€ | 148 t€ | -73 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 897 € | 2 502 € | 31 € | -96 € | -121 € | 352 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 123 t€ | 228 t€ | -3 922 € | -34 t€ | 148 t€ | 279 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | -38 t€ | 15 € | -60 € | -30 t€ | -9 303 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 98 t€ | 190 t€ | -3 906 € | -35 t€ | 119 t€ | 270 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Saamiset | 146 € | 229 € | 195 € | 11 t€ | 137 € | 79 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 57 t€ | 150 t€ | 79 t€ | 212 t€ | 385 t€ | 435 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 26 t€ | 39 t€ | 84 t€ | 126 t€ | 156 t€ | 5 992 € |
| Vieras pääoma | 26 t€ | 39 t€ | 84 t€ | 126 t€ | 156 t€ | 5 992 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 602 t€ | 881 t€ | 460 t€ | 447 t€ | 578 t€ | 419 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 474 t€ | -648 t€ | -456 t€ | -474 t€ | -424 t€ | -489 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 5 938 € | -7 030 € | -7 912 € | -6 684 € | -5 732 € | -3 283 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 121 t€ | 225 t€ | -3 953 € | -34 t€ | 148 t€ | -73 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 897 € | 2 502 € | 31 € | -96 € | -121 € | 352 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 123 t€ | 228 t€ | -3 922 € | -34 t€ | 148 t€ | 279 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | -38 t€ | 15 € | -60 € | -30 t€ | -9 303 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 98 t€ | 190 t€ | -3 906 € | -35 t€ | 119 t€ | 270 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Saamiset | 146 € | 229 € | 195 € | 11 t€ | 137 € | 79 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 57 t€ | 150 t€ | 79 t€ | 212 t€ | 385 t€ | 435 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 26 t€ | 39 t€ | 84 t€ | 126 t€ | 156 t€ | 5 992 € |
| Vieras pääoma | 26 t€ | 39 t€ | 84 t€ | 126 t€ | 156 t€ | 5 992 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 € | 1 € | 0 € | 0 € | 3 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | – | 0 € | 84 t€ | 124 t€ | 132 t€ | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 145 € | 228 € | 194 € | 11 t€ | 134 € | 79 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | 0 € | 37 € | 344 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 536 t€ | -596 t€ | -433 t€ | -437 t€ | -600 t€ | -542 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 98 t€ | 190 t€ | -3 906 € | -35 t€ | 119 t€ | 270 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 146 € | 229 € | 195 € | 11 t€ | 137 € | 79 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 403 € | 0 € | 0 € | -96 € | -121 € | -7 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 26 t€ | 39 t€ | 0 € | 1 000 € | 24 t€ | 5 992 € |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 300 € | 854 € | 31 € | 0 € | 0 € | 1 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | 1 647 € | 0 € | – | 0 € | -77 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -61 t€ | -53 t€ | -23 t€ | -37 t€ | 176 t€ | 53 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | – | – | 0 € | 429 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Mikonsäilö Oy kuuluu toimialaluokassa arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen ylimpään neljännekseen (766 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 31 t€, 6,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.