Mikonsäilö Oy är ett aktiebolag med hemort i Grankulla, registrerat år 2006. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 var omsättningen 602 t€ och rörelseresultatet 121 t€; soliditet 98,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 188 t€ och inkomstskatterna 38 t€.
Grankulla: 3 nya företag på 30 dagar
- SportsHealthDoc OyKirjojen kustantaminen
- Jacket Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Friba Lounge OyMuu liikunta- ja urheilutilojen toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 602 t€ | 881 t€ | 460 t€ | 447 t€ | 578 t€ | 419 t€ |
| Förändring i omsättning | -31,7 % | 91,5 % | 2,9 % | -22,7 % | 37,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 121 t€ | 225 t€ | -3 953 € | -34 t€ | 148 t€ | -73 t€ |
| Rörelsebidrag % | 20,2 % | 25,6 % | -0,9 % | -7,7 % | 25,7 % | -17,4 % |
| Rörelseresultat | 121 t€ | 225 t€ | -3 953 € | -34 t€ | 148 t€ | -73 t€ |
| Rörelsemarginal | 20,2 % | 25,6 % | -0,9 % | -7,7 % | 25,7 % | -17,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 98 t€ | 190 t€ | -3 906 € | -35 t€ | 119 t€ | 270 t€ |
| Soliditet | 98,2 % | 97,4 % | 94,3 % | 92,3 % | 91,5 % | 99,6 % |
| Kassalikviditet | 2,22 | 3,83 | 0,94 | 1,77 | 2,46 | 72,55 |
| Current ratio | 56,22 | 38,05 | 17,52 | 13,03 | 11,77 | 285,61 |
| Relativ skuldsättning | 4,3 % | 4,4 % | 18,3 % | 28,2 % | 27,0 % | 1,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,9 % | 13,1 % | -0,3 % | -2,3 % | 7,1 % | 15,8 % |
| Balansomslutning | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Kassa och bank | 57 t€ | 150 t€ | 79 t€ | 212 t€ | 385 t€ | 435 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 602 t€ | 881 t€ | 460 t€ | 447 t€ | 578 t€ | 419 t€ |
| Material och tjänster | 474 t€ | -648 t€ | -456 t€ | -474 t€ | -424 t€ | -489 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 5 938 € | -7 030 € | -7 912 € | -6 684 € | -5 732 € | -3 283 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 121 t€ | 225 t€ | -3 953 € | -34 t€ | 148 t€ | -73 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 897 € | 2 502 € | 31 € | -96 € | -121 € | 352 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 123 t€ | 228 t€ | -3 922 € | -34 t€ | 148 t€ | 279 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | -38 t€ | 15 € | -60 € | -30 t€ | -9 303 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 98 t€ | 190 t€ | -3 906 € | -35 t€ | 119 t€ | 270 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Fordringar | 146 € | 229 € | 195 € | 11 t€ | 137 € | 79 € |
| Kassa och bank | 57 t€ | 150 t€ | 79 t€ | 212 t€ | 385 t€ | 435 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 26 t€ | 39 t€ | 84 t€ | 126 t€ | 156 t€ | 5 992 € |
| Främmande kapital | 26 t€ | 39 t€ | 84 t€ | 126 t€ | 156 t€ | 5 992 € |
Alla poster i bokslutet (33)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 602 t€ | 881 t€ | 460 t€ | 447 t€ | 578 t€ | 419 t€ |
| Material och tjänster | 474 t€ | -648 t€ | -456 t€ | -474 t€ | -424 t€ | -489 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 5 938 € | -7 030 € | -7 912 € | -6 684 € | -5 732 € | -3 283 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 121 t€ | 225 t€ | -3 953 € | -34 t€ | 148 t€ | -73 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 897 € | 2 502 € | 31 € | -96 € | -121 € | 352 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 123 t€ | 228 t€ | -3 922 € | -34 t€ | 148 t€ | 279 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | -38 t€ | 15 € | -60 € | -30 t€ | -9 303 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 98 t€ | 190 t€ | -3 906 € | -35 t€ | 119 t€ | 270 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Fordringar | 146 € | 229 € | 195 € | 11 t€ | 137 € | 79 € |
| Kassa och bank | 57 t€ | 150 t€ | 79 t€ | 212 t€ | 385 t€ | 435 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 26 t€ | 39 t€ | 84 t€ | 126 t€ | 156 t€ | 5 992 € |
| Främmande kapital | 26 t€ | 39 t€ | 84 t€ | 126 t€ | 156 t€ | 5 992 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 € | 1 € | 0 € | 0 € | 3 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | – | 0 € | 84 t€ | 124 t€ | 132 t€ | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 145 € | 228 € | 194 € | 11 t€ | 134 € | 79 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 37 € | 344 € | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 536 t€ | -596 t€ | -433 t€ | -437 t€ | -600 t€ | -542 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 98 t€ | 190 t€ | -3 906 € | -35 t€ | 119 t€ | 270 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 146 € | 229 € | 195 € | 11 t€ | 137 € | 79 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 403 € | 0 € | 0 € | -96 € | -121 € | -7 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 26 t€ | 39 t€ | 0 € | 1 000 € | 24 t€ | 5 992 € |
| Passiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 300 € | 854 € | 31 € | 0 € | 0 € | 1 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | 1 647 € | 0 € | – | 0 € | -77 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -61 t€ | -53 t€ | -23 t€ | -37 t€ | 176 t€ | 53 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | – | – | 0 € | 429 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Mikonsäilö Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare (766 företag med beskattningsbar inkomst; median 31 t€, 6,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.