Juusela Holding Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kauniainen, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2023, liikevaihto oli 694 t€ ja liikevoitto 8 852 €; omavaraisuusaste 99,7 %.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 694 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 657 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -35,3 % | -9,3 % | 80,1 % | – |
| Käyttökate | 8 852 € | -6 346 € | 103 t€ | 4 713 € |
| Käyttökate-% | 1,3 % | -0,6 % | 8,7 % | 0,7 % |
| Liikevoitto | 8 852 € | -6 346 € | 103 t€ | 4 713 € |
| Liikevoitto-% | 1,3 % | -0,6 % | 8,7 % | 0,7 % |
| Tilikauden tulos | 620 t€ | 871 t€ | 655 t€ | 553 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,7 % | 99,8 % | 98,9 % | 100,0 % |
| Quick ratio | 67,16 | 97,12 | 12,52 | 1391,51 |
| Current ratio | 107,31 | 188,45 | 43,29 | 5562,93 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,2 % | 0,9 % | 3,4 % | 0,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,4 % | 21,0 % | 19,1 % | 18,6 % |
| Taseen loppusumma | 4,6 M€ | 4,2 M€ | 3,5 M€ | 3,0 M€ |
| Oma pääoma | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 158 t€ | 57 t€ | 88 t€ | 134 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 694 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 657 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -624 t€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -643 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -62 t€ | -12 t€ | -19 t€ | -9 975 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 852 € | -6 346 € | 103 t€ | 4 713 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 625 t€ | 881 t€ | 576 t€ | 551 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 634 t€ | 875 t€ | 679 t€ | 555 t€ |
| Tuloverot | -15 t€ | -3 663 € | -24 t€ | -2 597 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 620 t€ | 871 t€ | 655 t€ | 553 t€ |
Tase
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3,0 M€ | 2,3 M€ | 1,7 M€ | 487 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 605 t€ | 918 t€ | 1,2 M€ | 1,9 M€ |
| Saamiset | 855 t€ | 920 t€ | 408 t€ | 437 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 158 t€ | 57 t€ | 88 t€ | 134 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 2,5 M€ |
| Vastaavaa | 4,6 M€ | 4,2 M€ | 3,5 M€ | 3,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 10 t€ | 40 t€ | 447 € |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 10 t€ | 40 t€ | 447 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 694 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 657 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -624 t€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -643 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -62 t€ | -12 t€ | -19 t€ | -9 975 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 852 € | -6 346 € | 103 t€ | 4 713 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 625 t€ | 881 t€ | 576 t€ | 551 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 634 t€ | 875 t€ | 679 t€ | 555 t€ |
| Tuloverot | -15 t€ | -3 663 € | -24 t€ | -2 597 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 620 t€ | 871 t€ | 655 t€ | 553 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3,0 M€ | 2,3 M€ | 1,7 M€ | 487 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 605 t€ | 918 t€ | 1,2 M€ | 1,9 M€ |
| Saamiset | 855 t€ | 920 t€ | 408 t€ | 437 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 158 t€ | 57 t€ | 88 t€ | 134 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 2,5 M€ |
| Vastaavaa | 4,6 M€ | 4,2 M€ | 3,5 M€ | 3,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 10 t€ | 40 t€ | 447 € |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 10 t€ | 40 t€ | 447 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 4,0 M€ | 3,3 M€ | 2,8 M€ | 2,4 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 855 t€ | 920 t€ | 408 t€ | 437 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 577 € | 8 250 € | 18 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 958 € | 0 € | 450 € | 307 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 34 t€ | 13 t€ | 7 007 € | 4 195 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -962 € | -1 545 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | – | – | 0 € | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 15 t€ | 1 806 € | 22 t€ | 447 € |
| Rahoitusarvopaperit | – | – | 0 € | 50 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 4 318 € | -3 083 € | -7 750 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 620 t€ | 871 t€ | 655 t€ | 553 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 505 t€ | 304 t€ | 234 t€ | 129 t€ |
| Sijoitukset | 3,0 M€ | 2,3 M€ | 1,7 M€ | 487 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -304 t€ | -759 t€ | -1,2 M€ | -856 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 348 t€ | 615 t€ | 173 t€ | 1 137 € |
| Palvelujen ostot | -6 584 € | -7 994 € | -7 675 € | -6 108 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 586 t€ | 872 t€ | 578 t€ | 546 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 40 t€ | 0 € | – | – |
| Vastattavaa | 4,6 M€ | 4,2 M€ | 3,5 M€ | 3,0 M€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 605 t€ | 918 t€ | 1,2 M€ | 1,9 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -313 t€ | -302 t€ | 129 t€ | 220 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3,0 M€ | 2,3 M€ | 1,7 M€ | 487 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kauniainen
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta