Nastolan Keskuskangas Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2003. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 296 t€ ja liikevoitto 122 t€; omavaraisuusaste 41,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 126 t€ ja tuloverot 25 t€.
Lahti: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 296 t€ | 290 t€ | 269 t€ | 285 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,0 % | 7,9 % | -5,5 % | – |
| Käyttökate | 49 t€ | 189 t€ | 176 t€ | 196 t€ |
| Käyttökate-% | 16,4 % | 65,2 % | 65,3 % | 68,9 % |
| Liikevoitto | 122 t€ | 155 t€ | 139 t€ | 156 t€ |
| Liikevoitto-% | 41,2 % | 53,3 % | 51,5 % | 54,9 % |
| Tilikauden tulos | 79 t€ | 117 t€ | 111 t€ | 120 t€ |
| Omavaraisuusaste | 41,3 % | 69,9 % | 71,7 % | 70,3 % |
| Quick ratio | 0,57 | 0,15 | 0,13 | 0,18 |
| Current ratio | 0,57 | 0,15 | 0,13 | 0,18 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 337,7 % | 124,6 % | 126,0 % | 122,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 11,2 % | 13,9 % | 12,9 % | 14,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Oma pääoma | 705 t€ | 842 t€ | 860 t€ | 823 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 55 t€ | 36 t€ | 26 t€ | 15 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 296 t€ | 290 t€ | 269 t€ | 285 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -18 € | -470 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 74 t€ | -35 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 101 t€ | -101 t€ | -93 t€ | -89 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 122 t€ | 155 t€ | 139 t€ | 156 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 24 t€ | -8 847 € | -12 t€ | -5 743 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 98 t€ | 146 t€ | 126 t€ | 151 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 79 t€ | 117 t€ | 111 t€ | 120 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 0 € | 6 095 € | 5 670 € | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 55 t€ | 36 t€ | 26 t€ | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 55 t€ | 42 t€ | 31 t€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 705 t€ | 842 t€ | 860 t€ | 823 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 904 t€ | 78 t€ | 96 t€ | 125 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 96 t€ | 284 t€ | 244 t€ | 222 t€ |
| Vieras pääoma | 1,0 M€ | 362 t€ | 339 t€ | 348 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 296 t€ | 290 t€ | 269 t€ | 285 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -18 € | -470 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 74 t€ | -35 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 101 t€ | -101 t€ | -93 t€ | -89 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 122 t€ | 155 t€ | 139 t€ | 156 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 24 t€ | -8 847 € | -12 t€ | -5 743 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 98 t€ | 146 t€ | 126 t€ | 151 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 79 t€ | 117 t€ | 111 t€ | 120 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 0 € | 6 095 € | 5 670 € | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 55 t€ | 36 t€ | 26 t€ | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 55 t€ | 42 t€ | 31 t€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 705 t€ | 842 t€ | 860 t€ | 823 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 904 t€ | 78 t€ | 96 t€ | 125 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 96 t€ | 284 t€ | 244 t€ | 222 t€ |
| Vieras pääoma | 1,0 M€ | 362 t€ | 339 t€ | 348 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,0 M€ | 514 t€ | 519 t€ | 555 t€ |
| Sijoitukset | 569 t€ | 569 t€ | 569 t€ | 494 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 3 128 € | 0 € | 1 018 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 7 996 € | 221 t€ | 126 t€ | 77 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 616 t€ | 715 t€ | 739 t€ | 693 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 967 € | 3 886 € | 7 034 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 2 000 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 0 € | 2 000 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 8 641 € | 41 t€ | 4 279 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 1 784 € | 18 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -18 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 79 t€ | 117 t€ | 111 t€ | 120 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 4 095 € | 5 670 € | 26 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 24 t€ | -8 942 € | -12 t€ | -5 743 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,1 M€ | 593 t€ | 599 t€ | 636 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 9 207 € | 3 582 € | 5 607 € | 3 109 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Vastattavaa | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 21 € | 95 € | 152 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 570 t€ | 65 t€ | 84 t€ | 115 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 1 634 € | 2 230 € | 2 825 € | 3 421 € |
| Koneet ja kalusto | 734 € | 978 € | 1 304 € | 1 739 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 74 t€ | -35 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -470 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 71 t€ | 18 t€ | 108 t€ | 130 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 559 t€ | 559 t€ | 559 t€ | 484 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 334 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 9 920 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Nastolan Keskuskangas Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 5,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.