Nastolan Keskuskangas Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2003. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 296 t€ och rörelseresultatet 122 t€; soliditet 41,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 126 t€ och inkomstskatterna 25 t€.
Lahtis: 14 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 296 t€ | 290 t€ | 269 t€ | 285 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,0 % | 7,9 % | -5,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 49 t€ | 189 t€ | 176 t€ | 196 t€ |
| Rörelsebidrag % | 16,4 % | 65,2 % | 65,3 % | 68,9 % |
| Rörelseresultat | 122 t€ | 155 t€ | 139 t€ | 156 t€ |
| Rörelsemarginal | 41,2 % | 53,3 % | 51,5 % | 54,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 79 t€ | 117 t€ | 111 t€ | 120 t€ |
| Soliditet | 41,3 % | 69,9 % | 71,7 % | 70,3 % |
| Kassalikviditet | 0,57 | 0,15 | 0,13 | 0,18 |
| Current ratio | 0,57 | 0,15 | 0,13 | 0,18 |
| Relativ skuldsättning | 337,7 % | 124,6 % | 126,0 % | 122,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,2 % | 13,9 % | 12,9 % | 14,6 % |
| Balansomslutning | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 705 t€ | 842 t€ | 860 t€ | 823 t€ |
| Kassa och bank | 55 t€ | 36 t€ | 26 t€ | 15 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 296 t€ | 290 t€ | 269 t€ | 285 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -18 € | -470 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 74 t€ | -35 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 101 t€ | -101 t€ | -93 t€ | -89 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 122 t€ | 155 t€ | 139 t€ | 156 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 24 t€ | -8 847 € | -12 t€ | -5 743 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 98 t€ | 146 t€ | 126 t€ | 151 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -30 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 79 t€ | 117 t€ | 111 t€ | 120 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 0 € | 6 095 € | 5 670 € | 26 t€ |
| Kassa och bank | 55 t€ | 36 t€ | 26 t€ | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 55 t€ | 42 t€ | 31 t€ | 41 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 705 t€ | 842 t€ | 860 t€ | 823 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 904 t€ | 78 t€ | 96 t€ | 125 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 96 t€ | 284 t€ | 244 t€ | 222 t€ |
| Främmande kapital | 1,0 M€ | 362 t€ | 339 t€ | 348 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 296 t€ | 290 t€ | 269 t€ | 285 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -18 € | -470 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 74 t€ | -35 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 101 t€ | -101 t€ | -93 t€ | -89 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 122 t€ | 155 t€ | 139 t€ | 156 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 24 t€ | -8 847 € | -12 t€ | -5 743 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 98 t€ | 146 t€ | 126 t€ | 151 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -29 t€ | -15 t€ | -30 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 79 t€ | 117 t€ | 111 t€ | 120 t€ |
| Bestående aktiva | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 0 € | 6 095 € | 5 670 € | 26 t€ |
| Kassa och bank | 55 t€ | 36 t€ | 26 t€ | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 55 t€ | 42 t€ | 31 t€ | 41 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 705 t€ | 842 t€ | 860 t€ | 823 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 904 t€ | 78 t€ | 96 t€ | 125 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 96 t€ | 284 t€ | 244 t€ | 222 t€ |
| Främmande kapital | 1,0 M€ | 362 t€ | 339 t€ | 348 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,0 M€ | 514 t€ | 519 t€ | 555 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 79 t€ | 117 t€ | 111 t€ | 120 t€ |
| Maskiner och inventarier | 734 € | 978 € | 1 304 € | 1 739 € |
| Övriga aktier och andelar | 559 t€ | 559 t€ | 559 t€ | 484 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 641 € | 41 t€ | 4 279 € | 12 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 967 € | 3 886 € | 7 034 € |
| Passiva | 1,7 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 207 € | 3 582 € | 5 607 € | 3 109 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | 0 € | 1 784 € | 18 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 24 t€ | -8 942 € | -12 t€ | -5 743 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 71 t€ | 18 t€ | 108 t€ | 130 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 996 € | 221 t€ | 126 t€ | 77 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 4 095 € | 5 670 € | 26 t€ |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 2 000 € | 0 € | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 0 € | 2 000 € | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 616 t€ | 715 t€ | 739 t€ | 693 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 3 128 € | 0 € | 1 018 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 1 634 € | 2 230 € | 2 825 € | 3 421 € |
| Placeringar | 569 t€ | 569 t€ | 569 t€ | 494 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 74 t€ | -35 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,1 M€ | 593 t€ | 599 t€ | 636 t€ |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -470 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 570 t€ | 65 t€ | 84 t€ | 115 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 334 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 9 920 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -18 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 21 € | 95 € | 152 € | 0 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nastolan Keskuskangas Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 5,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.