LVI-Viitala Oy, Seppo Viitala on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 1992. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 793 t€ ja liikevoitto 27 t€; omavaraisuusaste 76,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 77 t€ ja tuloverot 16 t€.
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 793 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 974 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -36,3 % | 16,2 % | 10,1 % | – |
| Käyttökate | 13 t€ | 69 t€ | 91 t€ | 25 t€ |
| Käyttökate-% | 1,7 % | 5,5 % | 8,4 % | 2,6 % |
| Liikevoitto | 27 t€ | 51 t€ | 78 t€ | 16 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,4 % | 4,1 % | 7,3 % | 1,6 % |
| Tilikauden tulos | 22 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 13 t€ |
| Henkilöstökulut | -188 t€ | 222 t€ | 176 t€ | 169 t€ |
| Omavaraisuusaste | 76,3 % | 75,4 % | 58,9 % | 85,5 % |
| Quick ratio | 1,84 | 1,72 | 1,38 | 2,48 |
| Current ratio | 1,99 | 1,88 | 1,46 | 2,78 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,4 % | 9,9 % | 24,5 % | 6,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 5,9 % | 10,6 % | 16,2 % | 3,5 % |
| Taseen loppusumma | 484 t€ | 501 t€ | 638 t€ | 415 t€ |
| Oma pääoma | 369 t€ | 378 t€ | 376 t€ | 354 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 129 t€ | 192 t€ | 44 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 793 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 974 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 467 t€ | -836 t€ | -692 t€ | -675 t€ |
| Henkilöstökulut | 188 t€ | -222 t€ | -176 t€ | -169 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | -18 t€ | -13 t€ | -8 935 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 98 t€ | -118 t€ | -114 t€ | -104 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 27 t€ | 51 t€ | 78 t€ | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -371 € | -1 466 € | -860 € | -238 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 27 t€ | 50 t€ | 77 t€ | 16 t€ |
| Tuloverot | 5 344 € | -10 t€ | -16 t€ | -3 225 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 13 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 256 t€ | 269 t€ | 256 t€ | 247 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 18 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Saamiset | 119 t€ | 82 t€ | 170 t€ | 106 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 129 t€ | 192 t€ | 44 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 228 t€ | 231 t€ | 382 t€ | 168 t€ |
| Vastaavaa | 484 t€ | 501 t€ | 638 t€ | 415 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 369 t€ | 378 t€ | 376 t€ | 354 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 114 t€ | 123 t€ | 262 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 114 t€ | 123 t€ | 262 t€ | 61 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 793 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 974 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 467 t€ | -836 t€ | -692 t€ | -675 t€ |
| Henkilöstökulut | 188 t€ | -222 t€ | -176 t€ | -169 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | -18 t€ | -13 t€ | -8 935 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 98 t€ | -118 t€ | -114 t€ | -104 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 27 t€ | 51 t€ | 78 t€ | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -371 € | -1 466 € | -860 € | -238 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 27 t€ | 50 t€ | 77 t€ | 16 t€ |
| Tuloverot | 5 344 € | -10 t€ | -16 t€ | -3 225 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 13 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 256 t€ | 269 t€ | 256 t€ | 247 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 18 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Saamiset | 119 t€ | 82 t€ | 170 t€ | 106 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 129 t€ | 192 t€ | 44 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 228 t€ | 231 t€ | 382 t€ | 168 t€ |
| Vastaavaa | 484 t€ | 501 t€ | 638 t€ | 415 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 369 t€ | 378 t€ | 376 t€ | 354 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 114 t€ | 123 t€ | 262 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 114 t€ | 123 t€ | 262 t€ | 61 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 25 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 32 t€ |
| Valmiit tuotteet | 18 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Sijoitukset | 184 t€ | 184 t€ | 184 t€ | 184 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 13 t€ | 17 t€ | 26 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 66 t€ | 55 t€ | 40 t€ | 6 620 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 339 t€ | 329 t€ | 306 t€ | 333 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 18 t€ | 34 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 31 t€ | 55 t€ | 206 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 88 t€ | 31 t€ | 124 t€ | 51 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 409 t€ | -691 t€ | -583 t€ | -588 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 22 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 13 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 2 018 € | 2 018 € | 2 018 € | 2 018 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 119 t€ | 82 t€ | 170 t€ | 106 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 362 € | -2 009 € | -1 094 € | -345 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 69 t€ | 83 t€ | 69 t€ | 60 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 145 t€ | -183 t€ | -140 t€ | -134 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 17 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 15 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 2 018 € | 2 018 € | 2 018 € | 2 018 € |
| Vastattavaa | 484 t€ | 501 t€ | 638 t€ | 415 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 657 € | 443 € | 55 € | 52 € |
| Muut henkilösivukulut | 11 t€ | -8 483 € | -5 706 € | -8 810 € |
| Koneet ja kalusto | 35 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 20 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 14 t€ | -18 t€ | -13 t€ | -8 935 € |
| Palvelujen ostot | 57 t€ | -145 t€ | -111 t€ | -87 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 8 914 € | 8 914 € | 8 914 € | 8 914 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1 834 € | -488 € | 1 806 € | 208 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 184 t€ | 184 t€ | 184 t€ | 184 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | 0 € | 520 € |
| Eläkekulut | 31 t€ | -31 t€ | -30 t€ | -27 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 75 € | 100 € | 180 € | 55 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna LVI-Viitala Oy, Seppo Viitala kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus suurempaan puoliskoon (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€, 3,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.