Huolto- ja asennuspalvelu Korkia-aho Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 51 t€ ja liikevoitto 915 €; omavaraisuusaste 92,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 460 €.
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 51 t€ | 47 t€ | 66 t€ | 60 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 8,4 % | -28,5 % | 10,2 % | – |
| Käyttökate | 915 € | 6 € | 12 t€ | 7 082 € |
| Käyttökate-% | 1,8 % | 0,0 % | 18,6 % | 11,9 % |
| Liikevoitto | 915 € | 6 € | 12 t€ | 7 082 € |
| Liikevoitto-% | 1,8 % | 0,0 % | 18,6 % | 11,9 % |
| Tilikauden tulos | 731 € | -22 € | 9 751 € | 5 659 € |
| Henkilöstökulut | -38 t€ | 30 t€ | 33 t€ | 30 t€ |
| Omavaraisuusaste | 92,1 % | 92,7 % | 91,0 % | 50,5 % |
| Quick ratio | 12,66 | 13,78 | 11,07 | 2,02 |
| Current ratio | 12,66 | 13,78 | 11,07 | 2,02 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,3 % | 2,3 % | 2,3 % | 9,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 5,5 % | -0,2 % | 65,2 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 15 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Oma pääoma | 13 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 5 659 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 401 € | 5 059 € | 9 658 € | 7 602 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 51 t€ | 47 t€ | 66 t€ | 60 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -3 932 € | -2 399 € | -1 932 € |
| Henkilöstökulut | 38 t€ | -30 t€ | -33 t€ | -30 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 12 t€ | -13 t€ | -18 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 915 € | 6 € | 12 t€ | 7 082 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 € | -28 € | 2 € | -8 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 904 € | -22 € | 12 t€ | 7 074 € |
| Tuloverot | 174 € | 0 € | -2 460 € | -1 415 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 731 € | -22 € | 9 751 € | 5 659 € |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 8 116 € | 9 756 € | 6 785 € | 3 612 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 401 € | 5 059 € | 9 658 € | 7 602 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 15 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Vastaavaa | 15 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Oma pääoma | 13 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 5 659 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 146 € | 1 075 € | 1 486 € | 5 555 € |
| Vieras pääoma | 1 146 € | 1 075 € | 1 486 € | 5 555 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 51 t€ | 47 t€ | 66 t€ | 60 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -3 932 € | -2 399 € | -1 932 € |
| Henkilöstökulut | 38 t€ | -30 t€ | -33 t€ | -30 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 12 t€ | -13 t€ | -18 t€ | -21 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 915 € | 6 € | 12 t€ | 7 082 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 € | -28 € | 2 € | -8 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 904 € | -22 € | 12 t€ | 7 074 € |
| Tuloverot | 174 € | 0 € | -2 460 € | -1 415 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 731 € | -22 € | 9 751 € | 5 659 € |
| Saamiset | 8 116 € | 9 756 € | 6 785 € | 3 612 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 401 € | 5 059 € | 9 658 € | 7 602 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 15 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Vastaavaa | 15 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Oma pääoma | 13 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 5 659 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 146 € | 1 075 € | 1 486 € | 5 555 € |
| Vieras pääoma | 1 146 € | 1 075 € | 1 486 € | 5 555 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 518 € | 664 € | 593 € | 782 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 932 € | 615 € | 579 € | 1 721 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 13 t€ | 14 t€ | 5 207 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 226 € | 192 € | 170 € | 346 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 40 € | 460 € | 47 € | 53 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 371 € | 8 900 € | 6 023 € | 2 485 € |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -2 658 € | -2 399 € | -1 932 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 731 € | -22 € | 9 751 € | 5 659 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 116 € | 9 756 € | 6 785 € | 3 612 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 17 € | -45 € | 0 € | -9 € |
| Palkat ja palkkiot | 33 t€ | -26 t€ | -29 t€ | -26 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 174 € | 0 € | 860 € | 3 782 € |
| Vastattavaa | 15 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 7 € | 17 € | 2 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 135 € | -1 709 € | -1 650 € | -1 477 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -1 274 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | 3 104 € | -3 036 € | -2 706 € | -2 478 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Huolto- ja asennuspalvelu Korkia-aho Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus pienempään puoliskoon (1803 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.