LVI-Viitala Oy, Seppo Viitala är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 793 t€ och rörelseresultatet 27 t€; soliditet 76,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 77 t€ och inkomstskatterna 16 t€.
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 793 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 974 t€ |
| Förändring i omsättning | -36,3 % | 16,2 % | 10,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 13 t€ | 69 t€ | 91 t€ | 25 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,7 % | 5,5 % | 8,4 % | 2,6 % |
| Rörelseresultat | 27 t€ | 51 t€ | 78 t€ | 16 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | 4,1 % | 7,3 % | 1,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 22 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 13 t€ |
| Personalkostnader | -188 t€ | 222 t€ | 176 t€ | 169 t€ |
| Soliditet | 76,3 % | 75,4 % | 58,9 % | 85,5 % |
| Kassalikviditet | 1,84 | 1,72 | 1,38 | 2,48 |
| Current ratio | 1,99 | 1,88 | 1,46 | 2,78 |
| Relativ skuldsättning | 14,4 % | 9,9 % | 24,5 % | 6,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 % | 10,6 % | 16,2 % | 3,5 % |
| Balansomslutning | 484 t€ | 501 t€ | 638 t€ | 415 t€ |
| Eget kapital | 369 t€ | 378 t€ | 376 t€ | 354 t€ |
| Kassa och bank | 91 t€ | 129 t€ | 192 t€ | 44 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 793 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 974 t€ |
| Material och tjänster | 467 t€ | -836 t€ | -692 t€ | -675 t€ |
| Personalkostnader | 188 t€ | -222 t€ | -176 t€ | -169 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -18 t€ | -13 t€ | -8 935 € |
| Övriga rörelsekostnader | 98 t€ | -118 t€ | -114 t€ | -104 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 27 t€ | 51 t€ | 78 t€ | 16 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -371 € | -1 466 € | -860 € | -238 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 27 t€ | 50 t€ | 77 t€ | 16 t€ |
| Inkomstskatt | 5 344 € | -10 t€ | -16 t€ | -3 225 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 13 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 256 t€ | 269 t€ | 256 t€ | 247 t€ |
| Omsättningstillgångar | 18 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 119 t€ | 82 t€ | 170 t€ | 106 t€ |
| Kassa och bank | 91 t€ | 129 t€ | 192 t€ | 44 t€ |
| Rörliga aktiva | 228 t€ | 231 t€ | 382 t€ | 168 t€ |
| Aktiva | 484 t€ | 501 t€ | 638 t€ | 415 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 369 t€ | 378 t€ | 376 t€ | 354 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 114 t€ | 123 t€ | 262 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 114 t€ | 123 t€ | 262 t€ | 61 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 793 t€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 974 t€ |
| Material och tjänster | 467 t€ | -836 t€ | -692 t€ | -675 t€ |
| Personalkostnader | 188 t€ | -222 t€ | -176 t€ | -169 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -18 t€ | -13 t€ | -8 935 € |
| Övriga rörelsekostnader | 98 t€ | -118 t€ | -114 t€ | -104 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 27 t€ | 51 t€ | 78 t€ | 16 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -371 € | -1 466 € | -860 € | -238 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 27 t€ | 50 t€ | 77 t€ | 16 t€ |
| Inkomstskatt | 5 344 € | -10 t€ | -16 t€ | -3 225 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 13 t€ |
| Bestående aktiva | 256 t€ | 269 t€ | 256 t€ | 247 t€ |
| Omsättningstillgångar | 18 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 119 t€ | 82 t€ | 170 t€ | 106 t€ |
| Kassa och bank | 91 t€ | 129 t€ | 192 t€ | 44 t€ |
| Rörliga aktiva | 228 t€ | 231 t€ | 382 t€ | 168 t€ |
| Aktiva | 484 t€ | 501 t€ | 638 t€ | 415 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 369 t€ | 378 t€ | 376 t€ | 354 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 114 t€ | 123 t€ | 262 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 114 t€ | 123 t€ | 262 t€ | 61 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 25 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 32 t€ |
| Immateriella rättigheter | 2 018 € | 2 018 € | 2 018 € | 2 018 € |
| Immateriella tillgångar | 2 018 € | 2 018 € | 2 018 € | 2 018 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 22 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 13 t€ |
| Maskiner och inventarier | 35 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 20 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 184 t€ | 184 t€ | 184 t€ | 184 t€ |
| Pensionskostnader | 31 t€ | -31 t€ | -30 t€ | -27 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 31 t€ | 55 t€ | 206 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 18 t€ | 34 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
| Passiva | 484 t€ | 501 t€ | 638 t€ | 415 t€ |
| Färdiga produkter | 18 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 17 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 88 t€ | 31 t€ | 124 t€ | 51 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 362 € | -2 009 € | -1 094 € | -345 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 66 t€ | 55 t€ | 40 t€ | 6 620 € |
| Kortfristiga fordringar | 119 t€ | 82 t€ | 170 t€ | 106 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 13 t€ | 17 t€ | 26 t€ | 32 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 75 € | 100 € | 180 € | 55 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 339 t€ | 329 t€ | 306 t€ | 333 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 8 914 € | 8 914 € | 8 914 € | 8 914 € |
| Placeringar | 184 t€ | 184 t€ | 184 t€ | 184 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 834 € | -488 € | 1 806 € | 208 € |
| Avskrivningar enligt plan | 14 t€ | -18 t€ | -13 t€ | -8 935 € |
| Materiella tillgångar | 69 t€ | 83 t€ | 69 t€ | 60 t€ |
| Köp av tjänster | 57 t€ | -145 t€ | -111 t€ | -87 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 520 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 409 t€ | -691 t€ | -583 t€ | -588 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 657 € | 443 € | 55 € | 52 € |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | -8 483 € | -5 706 € | -8 810 € |
| Löner och arvoden | 145 t€ | -183 t€ | -140 t€ | -134 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör LVI-Viitala Oy, Seppo Viitala till den övre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€, 3,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.