Lahden Vuokratila Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 1989. Tilikaudella, joka päättyi 28.2.2026, liikevoitto 285 t€; omavaraisuusaste 67,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 238 t€ ja tuloverot 48 t€.
Lahti: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | 265 t€ | 301 t€ | 288 t€ | 283 t€ |
| Liikevoitto | 285 t€ | 279 t€ | 265 t€ | 262 t€ |
| Tilikauden tulos | 221 t€ | 206 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
| Omavaraisuusaste | 67,6 % | 56,7 % | 53,7 % | 49,2 % |
| Quick ratio | 2,29 | 1,99 | 2,49 | 4,08 |
| Current ratio | 2,29 | 1,99 | 2,49 | 4,08 |
| Oman pääoman tuotto | 16,7 % | 18,6 % | 21,1 % | 28,9 % |
| Taseen loppusumma | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 901 t€ | 711 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 140 t€ | 262 t€ | 9 457 € | 137 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 328 t€ | 323 t€ | 312 t€ | 320 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 285 t€ | 279 t€ | 265 t€ | 262 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 358 € | -22 t€ | -27 t€ | -5 705 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 277 t€ | 258 t€ | 238 t€ | 257 t€ |
| Tuloverot | 55 t€ | -52 t€ | -48 t€ | -51 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 221 t€ | 206 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
Tase
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 505 t€ | 525 t€ | 547 t€ | 552 t€ |
| Saamiset | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 757 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 140 t€ | 262 t€ | 9 457 € | 137 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 894 t€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 151 t€ | 151 t€ | 151 t€ | 151 t€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 901 t€ | 711 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 129 t€ | 323 t€ | 516 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 638 t€ | 717 t€ | 454 t€ | 219 t€ |
| Vieras pääoma | 638 t€ | 846 t€ | 776 t€ | 735 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 328 t€ | 323 t€ | 312 t€ | 320 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 285 t€ | 279 t€ | 265 t€ | 262 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 358 € | -22 t€ | -27 t€ | -5 705 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 277 t€ | 258 t€ | 238 t€ | 257 t€ |
| Tuloverot | 55 t€ | -52 t€ | -48 t€ | -51 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 221 t€ | 206 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 505 t€ | 525 t€ | 547 t€ | 552 t€ |
| Saamiset | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 757 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 140 t€ | 262 t€ | 9 457 € | 137 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 894 t€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 151 t€ | 151 t€ | 151 t€ | 151 t€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 901 t€ | 711 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 129 t€ | 323 t€ | 516 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 638 t€ | 717 t€ | 454 t€ | 219 t€ |
| Vieras pääoma | 638 t€ | 846 t€ | 776 t€ | 735 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 336 t€ | 354 t€ | 373 t€ | 323 t€ |
| Sijoitukset | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 62 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 261 t€ | 305 t€ | 248 t€ | 12 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 956 t€ | 750 t€ | 560 t€ | 354 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | -10 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 531 € | 2 489 € | 2 380 € | 2 371 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 255 € | 20 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 517 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 221 t€ | 206 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 048 € | 2 489 € | 1,1 M€ | 757 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 358 € | -22 t€ | -30 t€ | -17 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 495 t€ | 515 t€ | 537 t€ | 490 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 230 t€ | 218 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | 0 € | 379 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | – | 0 € | 740 t€ | 740 t€ |
| Vastattavaa | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 22 € | 13 t€ | 11 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 129 t€ | 323 t€ | 516 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 € | 1 210 € | 2 419 € | 3 629 € |
| Koneet ja kalusto | 3 068 € | 4 090 € | 5 454 € | 7 272 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 156 t€ | 156 t€ | 156 t€ | 156 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 145 t€ | 194 t€ | 194 t€ | 194 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | – | – | 0 € | 52 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lahden Vuokratila Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään 10 %:iin (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 11-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.