Lahden Vuokratila Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 rörelseresultatet 285 t€; soliditet 67,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 238 t€ och inkomstskatterna 48 t€.
Lahtis: 14 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | 265 t€ | 301 t€ | 288 t€ | 283 t€ |
| Rörelseresultat | 285 t€ | 279 t€ | 265 t€ | 262 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 221 t€ | 206 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
| Soliditet | 67,6 % | 56,7 % | 53,7 % | 49,2 % |
| Kassalikviditet | 2,29 | 1,99 | 2,49 | 4,08 |
| Current ratio | 2,29 | 1,99 | 2,49 | 4,08 |
| Avkastning på eget kapital | 16,7 % | 18,6 % | 21,1 % | 28,9 % |
| Balansomslutning | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 901 t€ | 711 t€ |
| Kassa och bank | 140 t€ | 262 t€ | 9 457 € | 137 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 328 t€ | 323 t€ | 312 t€ | 320 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 23 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 285 t€ | 279 t€ | 265 t€ | 262 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 358 € | -22 t€ | -27 t€ | -5 705 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 277 t€ | 258 t€ | 238 t€ | 257 t€ |
| Inkomstskatt | 55 t€ | -52 t€ | -48 t€ | -51 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 221 t€ | 206 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 505 t€ | 525 t€ | 547 t€ | 552 t€ |
| Fordringar | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 757 t€ |
| Kassa och bank | 140 t€ | 262 t€ | 9 457 € | 137 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 894 t€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 151 t€ | 151 t€ | 151 t€ | 151 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 901 t€ | 711 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 129 t€ | 323 t€ | 516 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 638 t€ | 717 t€ | 454 t€ | 219 t€ |
| Främmande kapital | 638 t€ | 846 t€ | 776 t€ | 735 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 328 t€ | 323 t€ | 312 t€ | 320 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 23 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 285 t€ | 279 t€ | 265 t€ | 262 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 358 € | -22 t€ | -27 t€ | -5 705 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 277 t€ | 258 t€ | 238 t€ | 257 t€ |
| Inkomstskatt | 55 t€ | -52 t€ | -48 t€ | -51 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 221 t€ | 206 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
| Bestående aktiva | 505 t€ | 525 t€ | 547 t€ | 552 t€ |
| Fordringar | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 757 t€ |
| Kassa och bank | 140 t€ | 262 t€ | 9 457 € | 137 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 894 t€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 151 t€ | 151 t€ | 151 t€ | 151 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 901 t€ | 711 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 129 t€ | 323 t€ | 516 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 638 t€ | 717 t€ | 454 t€ | 219 t€ |
| Främmande kapital | 638 t€ | 846 t€ | 776 t€ | 735 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 336 t€ | 354 t€ | 373 t€ | 323 t€ |
| Placeringar | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 62 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 261 t€ | 305 t€ | 248 t€ | 12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 956 t€ | 750 t€ | 560 t€ | 354 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | -10 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 531 € | 2 489 € | 2 380 € | 2 371 € |
| Långfristiga fordringar | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 255 € | 20 € | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 517 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 221 t€ | 206 t€ | 190 t€ | 206 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 8 048 € | 2 489 € | 1,1 M€ | 757 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 358 € | -22 t€ | -30 t€ | -17 t€ |
| Materiella tillgångar | 495 t€ | 515 t€ | 537 t€ | 490 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 230 t€ | 218 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 379 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | – | 0 € | 740 t€ | 740 t€ |
| Passiva | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 22 € | 13 t€ | 11 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 129 t€ | 323 t€ | 516 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 0 € | 1 210 € | 2 419 € | 3 629 € |
| Maskiner och inventarier | 3 068 € | 4 090 € | 5 454 € | 7 272 € |
| Avskrivningar enligt plan | 20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -20 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 156 t€ | 156 t€ | 156 t€ | 156 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 145 t€ | 194 t€ | 194 t€ | 194 t€ |
| Övriga aktier och andelar | – | – | 0 € | 52 t€ |
| Långfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lahden Vuokratila Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 11 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.