Oy Furmarc Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Uusikaarlepyy, rekisteröity vuonna 1984. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 492 t€ ja liikevoitto 77 t€; omavaraisuusaste 72,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 66 t€ ja tuloverot 13 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 492 t€ | 586 t€ | 381 t€ | 636 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -16,0 % | 53,6 % | -40,0 % | – |
| Käyttökate | 47 t€ | 98 t€ | 93 t€ | 138 t€ |
| Käyttökate-% | 9,5 % | 16,7 % | 24,5 % | 21,7 % |
| Liikevoitto | 77 t€ | 70 t€ | 60 t€ | 125 t€ |
| Liikevoitto-% | 15,7 % | 12,0 % | 15,8 % | 19,6 % |
| Tilikauden tulos | 60 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 95 t€ |
| Henkilöstökulut | -123 t€ | 154 t€ | 130 t€ | 115 t€ |
| Omavaraisuusaste | 72,6 % | 64,5 % | 59,3 % | 57,8 % |
| Quick ratio | 2,98 | 2,09 | 1,90 | 2,61 |
| Current ratio | 3,35 | 2,63 | 2,19 | 2,78 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 26,5 % | 28,9 % | 48,9 % | 35,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 18,4 % | 18,2 % | 15,8 % | 40,0 % |
| Taseen loppusumma | 477 t€ | 476 t€ | 459 t€ | 536 t€ |
| Oma pääoma | 328 t€ | 291 t€ | 259 t€ | 237 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 197 t€ | 149 t€ | 147 t€ | 279 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 492 t€ | 586 t€ | 381 t€ | 636 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 32 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 205 t€ | -273 t€ | -163 t€ | -331 t€ |
| Henkilöstökulut | 123 t€ | -154 t€ | -130 t€ | -115 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 31 t€ | -27 t€ | -33 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 56 t€ | -61 t€ | -27 t€ | -53 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 77 t€ | 70 t€ | 60 t€ | 125 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -64 € | -1 146 € | -1 178 € | -83 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 77 t€ | 69 t€ | 59 t€ | 125 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 60 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 95 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 186 t€ | 180 t€ | 207 t€ | 133 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 32 t€ | 61 t€ | 33 t€ | 25 t€ |
| Saamiset | 7 612 € | 33 t€ | 17 t€ | 45 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 197 t€ | 149 t€ | 147 t€ | 279 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 291 t€ | 297 t€ | 252 t€ | 403 t€ |
| Vastaavaa | 477 t€ | 476 t€ | 459 t€ | 536 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 328 t€ | 291 t€ | 259 t€ | 237 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 73 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 44 t€ | 56 t€ | 72 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 87 t€ | 113 t€ | 115 t€ | 145 t€ |
| Vieras pääoma | 131 t€ | 169 t€ | 187 t€ | 226 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 492 t€ | 586 t€ | 381 t€ | 636 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 32 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 205 t€ | -273 t€ | -163 t€ | -331 t€ |
| Henkilöstökulut | 123 t€ | -154 t€ | -130 t€ | -115 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 31 t€ | -27 t€ | -33 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 56 t€ | -61 t€ | -27 t€ | -53 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 77 t€ | 70 t€ | 60 t€ | 125 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -64 € | -1 146 € | -1 178 € | -83 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 77 t€ | 69 t€ | 59 t€ | 125 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 60 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 95 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 186 t€ | 180 t€ | 207 t€ | 133 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 32 t€ | 61 t€ | 33 t€ | 25 t€ |
| Saamiset | 7 612 € | 33 t€ | 17 t€ | 45 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 197 t€ | 149 t€ | 147 t€ | 279 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 291 t€ | 297 t€ | 252 t€ | 403 t€ |
| Vastaavaa | 477 t€ | 476 t€ | 459 t€ | 536 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 328 t€ | 291 t€ | 259 t€ | 237 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 73 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 44 t€ | 56 t€ | 72 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 87 t€ | 113 t€ | 115 t€ | 145 t€ |
| Vieras pääoma | 131 t€ | 169 t€ | 187 t€ | 226 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 744 € | 5 803 € | 8 267 € | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 10 t€ | 0 € | 800 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 31 t€ | -27 t€ | -33 t€ | -13 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 8 614 € | 10 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | 2 391 € | -2 879 € | -7 157 € | -6 039 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 265 t€ | 236 t€ | 216 t€ | 140 t€ |
| Vastattavaa | 477 t€ | 476 t€ | 459 t€ | 536 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 11 € | 17 € | 14 € | 14 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 7 612 € | 33 t€ | 17 t€ | 45 t€ |
| Muut arvopaperit | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 23 t€ | 3 737 € | 13 t€ | 18 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 176 t€ | -301 t€ | -171 t€ | -279 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 112 € | 20 t€ | 15 t€ | 17 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 29 t€ | 28 t€ | 8 678 € | -20 t€ |
| Eläkekulut | 26 t€ | -29 t€ | -22 t€ | -21 t€ |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -321 € | -32 t€ |
| Koneet ja kalusto | 92 t€ | 79 t€ | 98 t€ | 16 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 44 t€ | 56 t€ | 72 t€ | 81 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 60 t€ | 103 t€ | 93 t€ | 107 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 3 057 € | 3 012 € | 2 842 € | 2 666 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 186 t€ | 180 t€ | 207 t€ | 133 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 9 019 € | -8 516 € | -6 993 € | -5 633 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 75 t€ | 81 t€ | 87 t€ | 94 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 89 t€ | -117 t€ | -100 t€ | -88 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 500 € | 2 600 € | 2 500 € | 27 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 60 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 95 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 32 t€ | 61 t€ | 33 t€ | 25 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 004 € | -4 175 € | -4 034 € | -2 762 € |
| Poistoero | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 6 039 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Furmarc Ab kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus suurempaan puoliskoon (137 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 30 t€, 2,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.