Oy Furmarc Ab är ett aktiebolag med hemort i Nykarleby, registrerat år 1984. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 492 t€ och rörelseresultatet 77 t€; soliditet 72,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 66 t€ och inkomstskatterna 13 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 492 t€ | 586 t€ | 381 t€ | 636 t€ |
| Förändring i omsättning | -16,0 % | 53,6 % | -40,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 47 t€ | 98 t€ | 93 t€ | 138 t€ |
| Rörelsebidrag % | 9,5 % | 16,7 % | 24,5 % | 21,7 % |
| Rörelseresultat | 77 t€ | 70 t€ | 60 t€ | 125 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,7 % | 12,0 % | 15,8 % | 19,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 60 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 95 t€ |
| Personalkostnader | -123 t€ | 154 t€ | 130 t€ | 115 t€ |
| Soliditet | 72,6 % | 64,5 % | 59,3 % | 57,8 % |
| Kassalikviditet | 2,98 | 2,09 | 1,90 | 2,61 |
| Current ratio | 3,35 | 2,63 | 2,19 | 2,78 |
| Relativ skuldsättning | 26,5 % | 28,9 % | 48,9 % | 35,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,4 % | 18,2 % | 15,8 % | 40,0 % |
| Balansomslutning | 477 t€ | 476 t€ | 459 t€ | 536 t€ |
| Eget kapital | 328 t€ | 291 t€ | 259 t€ | 237 t€ |
| Kassa och bank | 197 t€ | 149 t€ | 147 t€ | 279 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 492 t€ | 586 t€ | 381 t€ | 636 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 32 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 205 t€ | -273 t€ | -163 t€ | -331 t€ |
| Personalkostnader | 123 t€ | -154 t€ | -130 t€ | -115 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 31 t€ | -27 t€ | -33 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 56 t€ | -61 t€ | -27 t€ | -53 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 77 t€ | 70 t€ | 60 t€ | 125 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -64 € | -1 146 € | -1 178 € | -83 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 77 t€ | 69 t€ | 59 t€ | 125 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 60 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 95 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 186 t€ | 180 t€ | 207 t€ | 133 t€ |
| Omsättningstillgångar | 32 t€ | 61 t€ | 33 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 7 612 € | 33 t€ | 17 t€ | 45 t€ |
| Kassa och bank | 197 t€ | 149 t€ | 147 t€ | 279 t€ |
| Rörliga aktiva | 291 t€ | 297 t€ | 252 t€ | 403 t€ |
| Aktiva | 477 t€ | 476 t€ | 459 t€ | 536 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 328 t€ | 291 t€ | 259 t€ | 237 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 73 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 44 t€ | 56 t€ | 72 t€ | 81 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 87 t€ | 113 t€ | 115 t€ | 145 t€ |
| Främmande kapital | 131 t€ | 169 t€ | 187 t€ | 226 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 492 t€ | 586 t€ | 381 t€ | 636 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 32 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 205 t€ | -273 t€ | -163 t€ | -331 t€ |
| Personalkostnader | 123 t€ | -154 t€ | -130 t€ | -115 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 31 t€ | -27 t€ | -33 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 56 t€ | -61 t€ | -27 t€ | -53 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 77 t€ | 70 t€ | 60 t€ | 125 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -64 € | -1 146 € | -1 178 € | -83 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 77 t€ | 69 t€ | 59 t€ | 125 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 60 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 95 t€ |
| Bestående aktiva | 186 t€ | 180 t€ | 207 t€ | 133 t€ |
| Omsättningstillgångar | 32 t€ | 61 t€ | 33 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 7 612 € | 33 t€ | 17 t€ | 45 t€ |
| Kassa och bank | 197 t€ | 149 t€ | 147 t€ | 279 t€ |
| Rörliga aktiva | 291 t€ | 297 t€ | 252 t€ | 403 t€ |
| Aktiva | 477 t€ | 476 t€ | 459 t€ | 536 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 328 t€ | 291 t€ | 259 t€ | 237 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 73 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 44 t€ | 56 t€ | 72 t€ | 81 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 87 t€ | 113 t€ | 115 t€ | 145 t€ |
| Främmande kapital | 131 t€ | 169 t€ | 187 t€ | 226 t€ |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -321 € | -32 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 8 614 € | 10 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Avskrivningsdifferens | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 6 039 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 265 t€ | 236 t€ | 216 t€ | 140 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 60 t€ | 103 t€ | 93 t€ | 107 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 60 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 95 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 4 500 € | 2 600 € | 2 500 € | 27 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 31 t€ | -27 t€ | -33 t€ | -13 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 744 € | 5 803 € | 8 267 € | 19 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 3 057 € | 3 012 € | 2 842 € | 2 666 € |
| Finansiella värdepapper | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 176 t€ | -301 t€ | -171 t€ | -279 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Löner och arvoden | 89 t€ | -117 t€ | -100 t€ | -88 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 112 € | 20 t€ | 15 t€ | 17 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 29 t€ | 28 t€ | 8 678 € | -20 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 004 € | -4 175 € | -4 034 € | -2 762 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 11 € | 17 € | 14 € | 14 € |
| Övriga lönebikostnader | 9 019 € | -8 516 € | -6 993 € | -5 633 € |
| Materiella tillgångar | 186 t€ | 180 t€ | 207 t€ | 133 t€ |
| Övriga värdepapper | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 23 t€ | 3 737 € | 13 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 7 612 € | 33 t€ | 17 t€ | 45 t€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | 2 391 € | -2 879 € | -7 157 € | -6 039 € |
| Pensionskostnader | 26 t€ | -29 t€ | -22 t€ | -21 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 75 t€ | 81 t€ | 87 t€ | 94 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 44 t€ | 56 t€ | 72 t€ | 81 t€ |
| Maskiner och inventarier | 92 t€ | 79 t€ | 98 t€ | 16 t€ |
| Material och förnödenheter | 32 t€ | 61 t€ | 33 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 10 t€ | 0 € | 800 € |
| Passiva | 477 t€ | 476 t€ | 459 t€ | 536 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy Furmarc Ab till den övre halvan inom näringsgrenen övrig tillverkning av byggnads- och inredningssnickerier som inte klassificerats på annat håll (137 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€, 2,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.