Ab Kovjoki Snickeri-Kovjoen Puuveistämö Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Uusikaarlepyy, rekisteröity vuonna 1976. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 586 t€ ja liikevoitto 133 t€; omavaraisuusaste 94,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 67 t€ ja tuloverot 14 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 586 t€ | 474 t€ | 441 t€ | 554 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 23,5 % | 7,6 % | -20,4 % | – |
| Käyttökate | 125 t€ | 72 t€ | 89 t€ | 131 t€ |
| Käyttökate-% | 21,3 % | 15,2 % | 20,2 % | 23,7 % |
| Liikevoitto | 133 t€ | 62 t€ | 76 t€ | 121 t€ |
| Liikevoitto-% | 22,8 % | 13,1 % | 17,3 % | 21,9 % |
| Tilikauden tulos | 115 t€ | 54 t€ | 63 t€ | 98 t€ |
| Henkilöstökulut | -115 t€ | 108 t€ | 105 t€ | 106 t€ |
| Omavaraisuusaste | 94,3 % | 94,6 % | 95,3 % | 90,5 % |
| Quick ratio | 8,27 | 10,88 | 14,30 | 7,44 |
| Current ratio | 9,36 | 12,08 | 16,18 | 8,26 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 5,4 % | 5,2 % | 4,7 % | 7,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,2 % | 12,3 % | 15,1 % | 25,5 % |
| Taseen loppusumma | 551 t€ | 464 t€ | 437 t€ | 423 t€ |
| Oma pääoma | 519 t€ | 439 t€ | 417 t€ | 383 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 241 t€ | 260 t€ | 279 t€ | 263 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 586 t€ | 474 t€ | 441 t€ | 554 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 297 t€ | -249 t€ | -208 t€ | -275 t€ |
| Henkilöstökulut | 115 t€ | -108 t€ | -105 t€ | -106 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 344 € | -10 t€ | -13 t€ | -9 924 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 32 t€ | -45 t€ | -38 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 133 t€ | 62 t€ | 76 t€ | 121 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -10 t€ | 5 433 € | 1 628 € | 35 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 144 t€ | 67 t€ | 78 t€ | 121 t€ |
| Tuloverot | 29 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 115 t€ | 54 t€ | 63 t€ | 98 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 254 t€ | 163 t€ | 103 t€ | 92 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 35 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 33 t€ |
| Saamiset | 21 t€ | 11 t€ | 16 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 241 t€ | 260 t€ | 279 t€ | 263 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 296 t€ | 301 t€ | 334 t€ | 331 t€ |
| Vastaavaa | 551 t€ | 464 t€ | 437 t€ | 423 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Oma pääoma | 519 t€ | 439 t€ | 417 t€ | 383 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 25 t€ | 21 t€ | 40 t€ |
| Vieras pääoma | 32 t€ | 25 t€ | 21 t€ | 40 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 586 t€ | 474 t€ | 441 t€ | 554 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 297 t€ | -249 t€ | -208 t€ | -275 t€ |
| Henkilöstökulut | 115 t€ | -108 t€ | -105 t€ | -106 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 344 € | -10 t€ | -13 t€ | -9 924 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 32 t€ | -45 t€ | -38 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 133 t€ | 62 t€ | 76 t€ | 121 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -10 t€ | 5 433 € | 1 628 € | 35 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 144 t€ | 67 t€ | 78 t€ | 121 t€ |
| Tuloverot | 29 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 115 t€ | 54 t€ | 63 t€ | 98 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 254 t€ | 163 t€ | 103 t€ | 92 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 35 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 33 t€ |
| Saamiset | 21 t€ | 11 t€ | 16 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 241 t€ | 260 t€ | 279 t€ | 263 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 296 t€ | 301 t€ | 334 t€ | 331 t€ |
| Vastaavaa | 551 t€ | 464 t€ | 437 t€ | 423 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Oma pääoma | 519 t€ | 439 t€ | 417 t€ | 383 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 25 t€ | 21 t€ | 40 t€ |
| Vieras pääoma | 32 t€ | 25 t€ | 21 t€ | 40 t€ |
| Arvonkorotusrahasto | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -1 532 € | -1 129 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 376 t€ | 357 t€ | 326 t€ | 257 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 7 149 € | 9 400 € | 7 541 € | 11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 115 t€ | 54 t€ | 63 t€ | 98 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 241 € | 6 € | 1 890 € | 2 303 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 8 344 € | -10 t€ | -13 t€ | -9 924 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 815 € | 9 139 € | 7 914 € | 13 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 90 € | 90 € | 90 € | 90 € |
| Ostot tilikauden aikana | 301 t€ | -240 t€ | -213 t€ | -273 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 2 439 € | 2 439 € | 2 439 € | 2 439 € |
| Palkat ja palkkiot | 87 t€ | -82 t€ | -81 t€ | -82 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 14 t€ | 895 € | 10 t€ | 28 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -4 639 € | -8 893 € | 5 947 € | -1 784 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 686 € | -4 583 € | -5 623 € | -55 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 14 t€ | 9 926 € | 7 161 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 11 t€ | -10 t€ | -9 940 € | -9 608 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 83 t€ | 92 t€ | 102 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 20 t€ | 6 364 € | 5 203 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 21 t€ | 11 t€ | 16 t€ | 35 t€ |
| Eläkekulut | 16 t€ | -15 t€ | -15 t€ | -15 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 49 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 51 t€ |
| Koneet ja kalusto | 32 t€ | 40 t€ | 49 t€ | 38 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 171 t€ | 71 t€ | 1 193 € | 1 193 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 35 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 251 € | 10 t€ | 3 946 € | 4 200 € |
| Sijoitukset | 171 t€ | 71 t€ | 1 193 € | 1 193 € |
| Vastattavaa | 551 t€ | 464 t€ | 437 t€ | 423 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ab Kovjoki Snickeri-Kovjoen Puuveistämö Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus suurempaan puoliskoon (137 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 30 t€, 2,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.