Hannulan Hallit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 1972. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 181 t€ ja liikevoitto 133 t€; omavaraisuusaste 83,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 228 t€ ja tuloverot 46 t€.
Tampere: 57 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 181 t€ | 179 t€ | 173 t€ | 164 t€ | 160 t€ | 157 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 1,5 % | 3,3 % | 5,2 % | 2,5 % | 2,2 % | – |
| Käyttökate | 127 t€ | 126 t€ | 123 t€ | 110 t€ | 109 t€ | 111 t€ |
| Käyttökate-% | 69,9 % | 70,4 % | 70,9 % | 66,7 % | 68,2 % | 70,4 % |
| Liikevoitto | 133 t€ | 119 t€ | 113 t€ | 97 t€ | 93 t€ | 104 t€ |
| Liikevoitto-% | 73,1 % | 66,4 % | 65,4 % | 59,0 % | 57,7 % | 66,0 % |
| Tilikauden tulos | 106 t€ | 95 t€ | 182 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 87 t€ |
| Omavaraisuusaste | 83,5 % | 86,3 % | 87,6 % | 67,1 % | 69,0 % | 72,1 % |
| Quick ratio | 0,55 | 0,51 | 0,59 | 0,23 | 0,28 | 0,33 |
| Current ratio | 0,55 | 0,51 | 0,59 | 0,23 | 0,28 | 0,33 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 141,2 % | 116,3 % | 109,8 % | 382,4 % | 373,4 % | 341,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,2 % | 7,3 % | 13,5 % | 5,7 % | 5,9 % | 6,3 % |
| Taseen loppusumma | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 80 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 77 t€ | 77 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 181 t€ | 179 t€ | 173 t€ | 164 t€ | 160 t€ | 157 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 896 € | -7 197 € | -9 533 € | -13 t€ | -17 t€ | -6 966 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 43 t€ | -53 t€ | -50 t€ | -55 t€ | -51 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 133 t€ | 119 t€ | 113 t€ | 97 t€ | 93 t€ | 104 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -354 € | 361 € | 115 t€ | -4 976 € | 5 395 € | 5 318 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 133 t€ | 119 t€ | 228 t€ | 92 t€ | 98 t€ | 109 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -23 t€ | -46 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 106 t€ | 95 t€ | 182 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 87 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Saamiset | 50 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 80 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 77 t€ | 77 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 142 t€ | 106 t€ | 112 t€ | 88 t€ | 97 t€ | 92 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 253 t€ | 253 t€ | 253 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 256 t€ | 208 t€ | 190 t€ | 376 t€ | 346 t€ | 284 t€ |
| Vieras pääoma | 256 t€ | 208 t€ | 190 t€ | 629 t€ | 599 t€ | 536 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 181 t€ | 179 t€ | 173 t€ | 164 t€ | 160 t€ | 157 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 896 € | -7 197 € | -9 533 € | -13 t€ | -17 t€ | -6 966 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 43 t€ | -53 t€ | -50 t€ | -55 t€ | -51 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 133 t€ | 119 t€ | 113 t€ | 97 t€ | 93 t€ | 104 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -354 € | 361 € | 115 t€ | -4 976 € | 5 395 € | 5 318 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 133 t€ | 119 t€ | 228 t€ | 92 t€ | 98 t€ | 109 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -23 t€ | -46 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 106 t€ | 95 t€ | 182 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 87 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Saamiset | 50 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 80 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 77 t€ | 77 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 142 t€ | 106 t€ | 112 t€ | 88 t€ | 97 t€ | 92 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 253 t€ | 253 t€ | 253 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 256 t€ | 208 t€ | 190 t€ | 376 t€ | 346 t€ | 284 t€ |
| Vieras pääoma | 256 t€ | 208 t€ | 190 t€ | 629 t€ | 599 t€ | 536 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 3 037 € | 3 266 € | 3 511 € | 3 776 € | 4 060 € | 4 365 € |
| Sijoitukset | 1 514 € | 1 514 € | 1 514 € | 393 t€ | 393 t€ | 415 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 8 € | 8 € | 0 € | 1 € | 3 009 € | 3 006 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 203 t€ | 148 t€ | 111 t€ | 184 t€ | 143 t€ | 74 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 0 € | 454 € | 454 € | 454 € | 454 € | 454 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 180 t€ | 208 t€ | 153 t€ | 200 t€ | 246 t€ | 288 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 29 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 22 t€ | 1 150 € | 1 661 € | 7 792 € | 0 € | 842 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 793 € | 1 698 € | 795 € | 1 535 € | 1 416 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 106 t€ | 95 t€ | 182 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 87 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 29 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 22 t€ | 1 158 € | 1 661 € | 7 792 € | 3 009 € | 3 849 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 66 € | -221 € | -4 798 € | -5 371 € | -3 330 € | -3 329 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 52 t€ | 58 t€ | 78 t€ | 41 t€ | 52 t€ | 60 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | – | – | 0 € | 391 t€ | 391 t€ | 413 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 454 € | 454 € | 454 € | 454 € | 454 € |
| Vastattavaa | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 421 € | 581 € | 506 € | 395 € | 636 € | 343 € |
| Koneet ja kalusto | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ | 49 t€ | 20 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 896 € | -7 197 € | -9 533 € | -13 t€ | -17 t€ | -6 966 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ |
| Arvonkorotusrahasto | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 514 € | 1 514 € | 1 514 € | 1 514 € | 1 514 € | 1 514 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | 119 t€ | 0 € | 8 089 € | 8 304 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | – | 0 € | 219 t€ | 219 t€ | 219 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | – | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hannulan Hallit Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään 10 %:iin (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 10-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.