Hannulan Hallit Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 1972. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 181 t€ och rörelseresultatet 133 t€; soliditet 83,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 228 t€ och inkomstskatterna 46 t€.
Tammerfors: 57 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 181 t€ | 179 t€ | 173 t€ | 164 t€ | 160 t€ | 157 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,5 % | 3,3 % | 5,2 % | 2,5 % | 2,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 127 t€ | 126 t€ | 123 t€ | 110 t€ | 109 t€ | 111 t€ |
| Rörelsebidrag % | 69,9 % | 70,4 % | 70,9 % | 66,7 % | 68,2 % | 70,4 % |
| Rörelseresultat | 133 t€ | 119 t€ | 113 t€ | 97 t€ | 93 t€ | 104 t€ |
| Rörelsemarginal | 73,1 % | 66,4 % | 65,4 % | 59,0 % | 57,7 % | 66,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 106 t€ | 95 t€ | 182 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 87 t€ |
| Soliditet | 83,5 % | 86,3 % | 87,6 % | 67,1 % | 69,0 % | 72,1 % |
| Kassalikviditet | 0,55 | 0,51 | 0,59 | 0,23 | 0,28 | 0,33 |
| Current ratio | 0,55 | 0,51 | 0,59 | 0,23 | 0,28 | 0,33 |
| Relativ skuldsättning | 141,2 % | 116,3 % | 109,8 % | 382,4 % | 373,4 % | 341,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,2 % | 7,3 % | 13,5 % | 5,7 % | 5,9 % | 6,3 % |
| Balansomslutning | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Kassa och bank | 91 t€ | 80 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 77 t€ | 77 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 181 t€ | 179 t€ | 173 t€ | 164 t€ | 160 t€ | 157 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 896 € | -7 197 € | -9 533 € | -13 t€ | -17 t€ | -6 966 € |
| Övriga rörelsekostnader | 43 t€ | -53 t€ | -50 t€ | -55 t€ | -51 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 133 t€ | 119 t€ | 113 t€ | 97 t€ | 93 t€ | 104 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -354 € | 361 € | 115 t€ | -4 976 € | 5 395 € | 5 318 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 133 t€ | 119 t€ | 228 t€ | 92 t€ | 98 t€ | 109 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -23 t€ | -46 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 106 t€ | 95 t€ | 182 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 87 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 50 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 91 t€ | 80 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 77 t€ | 77 t€ |
| Rörliga aktiva | 142 t€ | 106 t€ | 112 t€ | 88 t€ | 97 t€ | 92 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 253 t€ | 253 t€ | 253 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 256 t€ | 208 t€ | 190 t€ | 376 t€ | 346 t€ | 284 t€ |
| Främmande kapital | 256 t€ | 208 t€ | 190 t€ | 629 t€ | 599 t€ | 536 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 181 t€ | 179 t€ | 173 t€ | 164 t€ | 160 t€ | 157 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 896 € | -7 197 € | -9 533 € | -13 t€ | -17 t€ | -6 966 € |
| Övriga rörelsekostnader | 43 t€ | -53 t€ | -50 t€ | -55 t€ | -51 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 133 t€ | 119 t€ | 113 t€ | 97 t€ | 93 t€ | 104 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -354 € | 361 € | 115 t€ | -4 976 € | 5 395 € | 5 318 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 133 t€ | 119 t€ | 228 t€ | 92 t€ | 98 t€ | 109 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -23 t€ | -46 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 106 t€ | 95 t€ | 182 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 87 t€ |
| Bestående aktiva | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 50 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 91 t€ | 80 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 77 t€ | 77 t€ |
| Rörliga aktiva | 142 t€ | 106 t€ | 112 t€ | 88 t€ | 97 t€ | 92 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 253 t€ | 253 t€ | 253 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 256 t€ | 208 t€ | 190 t€ | 376 t€ | 346 t€ | 284 t€ |
| Främmande kapital | 256 t€ | 208 t€ | 190 t€ | 629 t€ | 599 t€ | 536 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 3 037 € | 3 266 € | 3 511 € | 3 776 € | 4 060 € | 4 365 € |
| Placeringar | 1 514 € | 1 514 € | 1 514 € | 393 t€ | 393 t€ | 415 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 8 € | 8 € | 0 € | 1 € | 3 009 € | 3 006 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 203 t€ | 148 t€ | 111 t€ | 184 t€ | 143 t€ | 74 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 454 € | 454 € | 454 € | 454 € | 454 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 180 t€ | 208 t€ | 153 t€ | 200 t€ | 246 t€ | 288 t€ |
| Långfristiga fordringar | 29 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 22 t€ | 1 150 € | 1 661 € | 7 792 € | 0 € | 842 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 793 € | 1 698 € | 795 € | 1 535 € | 1 416 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 106 t€ | 95 t€ | 182 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 87 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 29 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 22 t€ | 1 158 € | 1 661 € | 7 792 € | 3 009 € | 3 849 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 66 € | -221 € | -4 798 € | -5 371 € | -3 330 € | -3 329 € |
| Materiella tillgångar | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 52 t€ | 58 t€ | 78 t€ | 41 t€ | 52 t€ | 60 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | – | 0 € | 391 t€ | 391 t€ | 413 t€ |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 454 € | 454 € | 454 € | 454 € | 454 € |
| Passiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 421 € | 581 € | 506 € | 395 € | 636 € | 343 € |
| Maskiner och inventarier | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ | 49 t€ | 20 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 896 € | -7 197 € | -9 533 € | -13 t€ | -17 t€ | -6 966 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ |
| Uppskrivningsfond | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga aktier och andelar | 1 514 € | 1 514 € | 1 514 € | 1 514 € | 1 514 € | 1 514 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | 119 t€ | 0 € | 8 089 € | 8 304 € |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 219 t€ | 219 t€ | 219 t€ |
| Långfristiga kapitallån | – | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hannulan Hallit Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 10 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.