Mapira Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 5,3 M€ och rörelseresultatet 360 t€; soliditet 28,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 335 t€ och inkomstskatterna 68 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,3 M€ | 3,1 M€ | 2,2 M€ | 4,0 M€ | 2,9 M€ | 1,7 M€ |
| Förändring i omsättning | 72,0 % | 41,8 % | -45,7 % | 38,2 % | 68,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 359 t€ | 439 t€ | 371 t€ | 530 t€ | 622 t€ | 133 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,8 % | 14,3 % | 17,2 % | 13,3 % | 21,6 % | 7,8 % |
| Rörelseresultat | 360 t€ | 438 t€ | 370 t€ | 529 t€ | 620 t€ | 130 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,8 % | 14,3 % | 17,1 % | 13,3 % | 21,5 % | 7,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 204 t€ | 298 t€ | 268 t€ | 382 t€ | 471 t€ | 78 t€ |
| Personalkostnader | -356 t€ | 240 t€ | 187 t€ | 277 t€ | 211 t€ | 186 t€ |
| Soliditet | 28,2 % | 23,5 % | 48,3 % | 89,6 % | 55,1 % | 28,6 % |
| Kassalikviditet | 1,24 | 0,30 | 0,30 | 0,43 | 0,23 | 0,20 |
| Current ratio | 4,83 | 2,44 | 2,87 | 1,82 | 1,53 | 1,19 |
| Relativ skuldsättning | 34,7 % | 75,7 % | 35,4 % | 2,2 % | 18,9 % | 43,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,3 % | 41,7 % | 37,4 % | 51,1 % | 70,7 % | 26,5 % |
| Balansomslutning | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Eget kapital | 718 t€ | 715 t€ | 716 t€ | 749 t€ | 666 t€ | 296 t€ |
| Kassa och bank | 109 t€ | 331 t€ | 93 t€ | 217 t€ | 58 t€ | 297 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,3 M€ | 3,1 M€ | 2,2 M€ | 4,0 M€ | 2,9 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 11 t€ | 300 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 4,3 M€ | -3,0 M€ | -1,3 M€ | -2,9 M€ | -2,2 M€ | -2,1 M€ |
| Personalkostnader | 356 t€ | -240 t€ | -187 t€ | -277 t€ | -211 t€ | -186 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 604 € | -805 € | -1 073 € | -1 431 € | -1 908 € | -2 543 € |
| Övriga rörelsekostnader | 55 t€ | -80 t€ | -78 t€ | -41 t€ | -30 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 360 t€ | 438 t€ | 370 t€ | 529 t€ | 620 t€ | 130 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 105 t€ | -65 t€ | -36 t€ | -51 t€ | -31 t€ | -32 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 254 t€ | 373 t€ | 335 t€ | 478 t€ | 589 t€ | 98 t€ |
| Inkomstskatt | 51 t€ | -75 t€ | -67 t€ | -96 t€ | -118 t€ | -20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 204 t€ | 298 t€ | 268 t€ | 382 t€ | 471 t€ | 78 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 122 t€ | 261 t€ | 262 t€ | 5 723 € | 7 630 € |
| Omsättningstillgångar | 1,0 M€ | 2,6 M€ | 1,1 M€ | 825 t€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Fordringar | 250 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 42 t€ | 226 t€ | 3 239 € |
| Kassa och bank | 109 t€ | 331 t€ | 93 t€ | 217 t€ | 58 t€ | 297 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 2,9 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Aktiva | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 718 t€ | 715 t€ | 716 t€ | 749 t€ | 666 t€ | 296 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 340 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 290 t€ | 1,2 M€ | 427 t€ | 597 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Främmande kapital | 1,8 M€ | 2,3 M€ | 767 t€ | 597 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,3 M€ | 3,1 M€ | 2,2 M€ | 4,0 M€ | 2,9 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 11 t€ | 300 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 4,3 M€ | -3,0 M€ | -1,3 M€ | -2,9 M€ | -2,2 M€ | -2,1 M€ |
| Personalkostnader | 356 t€ | -240 t€ | -187 t€ | -277 t€ | -211 t€ | -186 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 604 € | -805 € | -1 073 € | -1 431 € | -1 908 € | -2 543 € |
| Övriga rörelsekostnader | 55 t€ | -80 t€ | -78 t€ | -41 t€ | -30 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 360 t€ | 438 t€ | 370 t€ | 529 t€ | 620 t€ | 130 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 105 t€ | -65 t€ | -36 t€ | -51 t€ | -31 t€ | -32 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 254 t€ | 373 t€ | 335 t€ | 478 t€ | 589 t€ | 98 t€ |
| Inkomstskatt | 51 t€ | -75 t€ | -67 t€ | -96 t€ | -118 t€ | -20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 204 t€ | 298 t€ | 268 t€ | 382 t€ | 471 t€ | 78 t€ |
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 122 t€ | 261 t€ | 262 t€ | 5 723 € | 7 630 € |
| Omsättningstillgångar | 1,0 M€ | 2,6 M€ | 1,1 M€ | 825 t€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Fordringar | 250 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 42 t€ | 226 t€ | 3 239 € |
| Kassa och bank | 109 t€ | 331 t€ | 93 t€ | 217 t€ | 58 t€ | 297 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 2,9 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Aktiva | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 718 t€ | 715 t€ | 716 t€ | 749 t€ | 666 t€ | 296 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 340 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 290 t€ | 1,2 M€ | 427 t€ | 597 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Främmande kapital | 1,8 M€ | 2,3 M€ | 767 t€ | 597 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Långfristiga skulder till ägarintresseföretag | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 340 t€ | 0 € | – | – |
| Placeringar | 1,1 M€ | 120 t€ | 257 t€ | 257 t€ | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 604 € | -805 € | -1 073 € | -1 431 € | -1 908 € | -2 543 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 738 € | 5 133 € | 829 € | 0 € | 122 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 48 t€ | -35 t€ | -28 t€ | -42 t€ | -30 t€ | -25 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | – | – | 0 € | 10 t€ | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 204 t€ | 298 t€ | 268 t€ | 382 t€ | 471 t€ | 78 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 105 t€ | -65 t€ | -36 t€ | -51 t€ | -31 t€ | -32 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 400 t€ | 0 € | – | – | – |
| Fordringar hos företag inom samma koncern (investeringar) | 0 € | 120 t€ | 257 t€ | 257 t€ | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 1,1 M€ | 0 € | – | – | – | – |
| Övriga omsättningstillgångar | 95 t€ | 1,4 M€ | 595 t€ | 138 t€ | 691 t€ | 756 t€ |
| Färdiga produkter | – | 0 € | 5 523 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 250 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 42 t€ | 226 t€ | 3 239 € |
| Passiva | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1,3 M€ | 774 t€ | 465 t€ | -558 t€ | -70 t€ | 324 t€ |
| Löner och arvoden | 296 t€ | -198 t€ | -153 t€ | -227 t€ | -175 t€ | -155 t€ |
| Köp av tjänster | 785 t€ | -674 t€ | -388 t€ | -816 t€ | -517 t€ | -482 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 510 t€ | 712 t€ | 748 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -7 341 € | -5 726 € | -8 444 € | -6 278 € | -5 175 € |
| Materiella tillgångar | 1 811 € | 2 414 € | 3 219 € | 4 292 € | 5 723 € | 7 630 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 154 t€ | 87 t€ | 91 t€ | 19 t€ | 82 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 10 t€ | 47 t€ | 8 480 € | 1 602 € | 21 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 8 € | 16 € | 6 530 € | 97 t€ | 2 063 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 15 € | 0 € | 3 € | 1 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 126 t€ | 663 t€ | 327 t€ | 66 t€ | 18 t€ | 45 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,2 M€ | -3,1 M€ | -1,4 M€ | -1,5 M€ | -1,7 M€ | -1,9 M€ |
| Varor under tillverkning | 945 t€ | 1,2 M€ | 495 t€ | 687 t€ | 942 t€ | 718 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 22 t€ | 28 t€ | 33 t€ | 26 t€ | 6 496 € | 1 176 € |
| Maskiner och inventarier | 1 811 € | 2 414 € | 3 219 € | 4 292 € | 5 723 € | 7 630 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 512 t€ | 414 t€ | 446 t€ | 364 t€ | 193 t€ | 215 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | -231 t€ | 681 t€ | -194 t€ | -250 t€ | 229 t€ | 713 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 226 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | – | – | – | 0 € | 423 t€ | 641 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Mapira Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 21 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Rovaniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis