Mapira Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rovaniemi, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 5,3 M€ ja liikevoitto 360 t€; omavaraisuusaste 28,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 335 t€ ja tuloverot 68 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5,3 M€ | 3,1 M€ | 2,2 M€ | 4,0 M€ | 2,9 M€ | 1,7 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 72,0 % | 41,8 % | -45,7 % | 38,2 % | 68,5 % | – |
| Käyttökate | 359 t€ | 439 t€ | 371 t€ | 530 t€ | 622 t€ | 133 t€ |
| Käyttökate-% | 6,8 % | 14,3 % | 17,2 % | 13,3 % | 21,6 % | 7,8 % |
| Liikevoitto | 360 t€ | 438 t€ | 370 t€ | 529 t€ | 620 t€ | 130 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,8 % | 14,3 % | 17,1 % | 13,3 % | 21,5 % | 7,6 % |
| Tilikauden tulos | 204 t€ | 298 t€ | 268 t€ | 382 t€ | 471 t€ | 78 t€ |
| Henkilöstökulut | -356 t€ | 240 t€ | 187 t€ | 277 t€ | 211 t€ | 186 t€ |
| Omavaraisuusaste | 28,2 % | 23,5 % | 48,3 % | 89,6 % | 55,1 % | 28,6 % |
| Quick ratio | 1,24 | 0,30 | 0,30 | 0,43 | 0,23 | 0,20 |
| Current ratio | 4,83 | 2,44 | 2,87 | 1,82 | 1,53 | 1,19 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 34,7 % | 75,7 % | 35,4 % | 2,2 % | 18,9 % | 43,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 28,3 % | 41,7 % | 37,4 % | 51,1 % | 70,7 % | 26,5 % |
| Taseen loppusumma | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Oma pääoma | 718 t€ | 715 t€ | 716 t€ | 749 t€ | 666 t€ | 296 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 109 t€ | 331 t€ | 93 t€ | 217 t€ | 58 t€ | 297 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5,3 M€ | 3,1 M€ | 2,2 M€ | 4,0 M€ | 2,9 M€ | 1,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 11 t€ | 300 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 4,3 M€ | -3,0 M€ | -1,3 M€ | -2,9 M€ | -2,2 M€ | -2,1 M€ |
| Henkilöstökulut | 356 t€ | -240 t€ | -187 t€ | -277 t€ | -211 t€ | -186 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 604 € | -805 € | -1 073 € | -1 431 € | -1 908 € | -2 543 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -80 t€ | -78 t€ | -41 t€ | -30 t€ | -23 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 360 t€ | 438 t€ | 370 t€ | 529 t€ | 620 t€ | 130 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 105 t€ | -65 t€ | -36 t€ | -51 t€ | -31 t€ | -32 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 254 t€ | 373 t€ | 335 t€ | 478 t€ | 589 t€ | 98 t€ |
| Tuloverot | 51 t€ | -75 t€ | -67 t€ | -96 t€ | -118 t€ | -20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 204 t€ | 298 t€ | 268 t€ | 382 t€ | 471 t€ | 78 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 122 t€ | 261 t€ | 262 t€ | 5 723 € | 7 630 € |
| Vaihto-omaisuus | 1,0 M€ | 2,6 M€ | 1,1 M€ | 825 t€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Saamiset | 250 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 42 t€ | 226 t€ | 3 239 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 109 t€ | 331 t€ | 93 t€ | 217 t€ | 58 t€ | 297 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,4 M€ | 2,9 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Vastaavaa | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 718 t€ | 715 t€ | 716 t€ | 749 t€ | 666 t€ | 296 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 340 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 290 t€ | 1,2 M€ | 427 t€ | 597 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Vieras pääoma | 1,8 M€ | 2,3 M€ | 767 t€ | 597 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5,3 M€ | 3,1 M€ | 2,2 M€ | 4,0 M€ | 2,9 M€ | 1,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 11 t€ | 300 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 4,3 M€ | -3,0 M€ | -1,3 M€ | -2,9 M€ | -2,2 M€ | -2,1 M€ |
| Henkilöstökulut | 356 t€ | -240 t€ | -187 t€ | -277 t€ | -211 t€ | -186 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 604 € | -805 € | -1 073 € | -1 431 € | -1 908 € | -2 543 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -80 t€ | -78 t€ | -41 t€ | -30 t€ | -23 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 360 t€ | 438 t€ | 370 t€ | 529 t€ | 620 t€ | 130 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 105 t€ | -65 t€ | -36 t€ | -51 t€ | -31 t€ | -32 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 254 t€ | 373 t€ | 335 t€ | 478 t€ | 589 t€ | 98 t€ |
| Tuloverot | 51 t€ | -75 t€ | -67 t€ | -96 t€ | -118 t€ | -20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 204 t€ | 298 t€ | 268 t€ | 382 t€ | 471 t€ | 78 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 122 t€ | 261 t€ | 262 t€ | 5 723 € | 7 630 € |
| Vaihto-omaisuus | 1,0 M€ | 2,6 M€ | 1,1 M€ | 825 t€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Saamiset | 250 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 42 t€ | 226 t€ | 3 239 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 109 t€ | 331 t€ | 93 t€ | 217 t€ | 58 t€ | 297 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,4 M€ | 2,9 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Vastaavaa | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 718 t€ | 715 t€ | 716 t€ | 749 t€ | 666 t€ | 296 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 340 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 290 t€ | 1,2 M€ | 427 t€ | 597 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Vieras pääoma | 1,8 M€ | 2,3 M€ | 767 t€ | 597 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | – | – | 0 € | 10 t€ | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 2,2 M€ | -3,1 M€ | -1,4 M€ | -1,5 M€ | -1,7 M€ | -1,9 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 604 € | -805 € | -1 073 € | -1 431 € | -1 908 € | -2 543 € |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | -231 t€ | 681 t€ | -194 t€ | -250 t€ | 229 t€ | 713 t€ |
| Eläkekulut | 48 t€ | -35 t€ | -28 t€ | -42 t€ | -30 t€ | -25 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 738 € | 5 133 € | 829 € | 0 € | 122 t€ | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 811 € | 2 414 € | 3 219 € | 4 292 € | 5 723 € | 7 630 € |
| Pitkäaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 340 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | 0 € | 510 t€ | 712 t€ | 748 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 296 t€ | -198 t€ | -153 t€ | -227 t€ | -175 t€ | -155 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 8 € | 16 € | 6 530 € | 97 t€ | 2 063 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 204 t€ | 298 t€ | 268 t€ | 382 t€ | 471 t€ | 78 t€ |
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä (sijoitukset) | 0 € | 120 t€ | 257 t€ | 257 t€ | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,1 M€ | 0 € | – | – | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 12 t€ | -7 341 € | -5 726 € | -8 444 € | -6 278 € | -5 175 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 400 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 154 t€ | 87 t€ | 91 t€ | 19 t€ | 82 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 226 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Koneet ja kalusto | 1 811 € | 2 414 € | 3 219 € | 4 292 € | 5 723 € | 7 630 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 15 € | 0 € | 3 € | 1 € | 0 € |
| Vastattavaa | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Palvelujen ostot | 785 t€ | -674 t€ | -388 t€ | -816 t€ | -517 t€ | -482 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 22 t€ | 28 t€ | 33 t€ | 26 t€ | 6 496 € | 1 176 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 512 t€ | 414 t€ | 446 t€ | 364 t€ | 193 t€ | 215 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 945 t€ | 1,2 M€ | 495 t€ | 687 t€ | 942 t€ | 718 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1,3 M€ | 774 t€ | 465 t€ | -558 t€ | -70 t€ | 324 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | – | – | – | 0 € | 423 t€ | 641 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 10 t€ | 47 t€ | 8 480 € | 1 602 € | 21 t€ | 30 t€ |
| Valmiit tuotteet | – | 0 € | 5 523 € | 0 € | – | – |
| Sijoitukset | 1,1 M€ | 120 t€ | 257 t€ | 257 t€ | 0 € | – |
| Muu vaihto-omaisuus | 95 t€ | 1,4 M€ | 595 t€ | 138 t€ | 691 t€ | 756 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 250 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 42 t€ | 226 t€ | 3 239 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 126 t€ | 663 t€ | 327 t€ | 66 t€ | 18 t€ | 45 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 105 t€ | -65 t€ | -36 t€ | -51 t€ | -31 t€ | -32 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Mapira Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen ylimpään 10 %:iin (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 21-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Rovaniemi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta