Hagsons Fastigheter Ab är ett aktiebolag med hemort i Jakobstad, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 185 t€ och rörelseresultatet 42 t€; soliditet 3,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 11 t€ och inkomstskatterna 2 259 €.
Jakobstad: 5 nya företag på 30 dagar
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 185 t€ | 120 t€ | 98 t€ | 88 t€ | 72 t€ |
| Förändring i omsättning | 54,5 % | 22,0 % | 11,2 % | 22,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -40 t€ | 59 t€ | 46 t€ | 49 t€ | 28 t€ |
| Rörelsebidrag % | -21,6 % | 49,2 % | 47,0 % | 55,6 % | 38,2 % |
| Rörelseresultat | 42 t€ | 33 t€ | 23 t€ | 36 t€ | 16 t€ |
| Rörelsemarginal | 22,7 % | 27,8 % | 23,9 % | 40,9 % | 22,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 21 t€ | 9 033 € | 4 384 € | 19 t€ | 3 223 € |
| Soliditet | 3,6 % | 2,8 % | 4,7 % | 5,6 % | 2,2 % |
| Kassalikviditet | 0,02 | 0,04 | 0,01 | 0,03 | 0,33 |
| Current ratio | 0,02 | 0,04 | 0,01 | 0,03 | 0,33 |
| Relativ skuldsättning | 825,9 % | 1014,2 % | 544,0 % | 599,8 % | 763,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,3 % | 25,6 % | 16,7 % | 61,3 % | 26,6 % |
| Balansomslutning | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 563 t€ | 562 t€ | 564 t€ |
| Eget kapital | 56 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 18 t€ | 29 t€ | 758 € | 2 625 € | 15 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 185 t€ | 120 t€ | 98 t€ | 88 t€ | 72 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -48 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 82 t€ | -26 t€ | -23 t€ | -13 t€ | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 61 t€ | -61 t€ | -52 t€ | -39 t€ | -45 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 42 t€ | 33 t€ | 23 t€ | 36 t€ | 16 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 16 t€ | -22 t€ | -18 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | 11 t€ | 5 480 € | 24 t€ | 4 085 € |
| Inkomstskatt | 5 242 € | -2 259 € | -1 096 € | -4 794 € | -862 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 21 t€ | 9 033 € | 4 384 € | 19 t€ | 3 223 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 561 t€ | 559 t€ | 536 t€ |
| Fordringar | 4 613 € | 7 048 € | 690 € | 600 € | 13 t€ |
| Kassa och bank | 18 t€ | 29 t€ | 758 € | 2 625 € | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 36 t€ | 1 448 € | 3 225 € | 28 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 563 t€ | 562 t€ | 564 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 56 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 12 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 287 t€ | 335 t€ | 388 t€ | 436 t€ | 466 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 882 t€ | 149 t€ | 95 t€ | 86 t€ |
| Främmande kapital | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 536 t€ | 531 t€ | 552 t€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 185 t€ | 120 t€ | 98 t€ | 88 t€ | 72 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -48 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 82 t€ | -26 t€ | -23 t€ | -13 t€ | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 61 t€ | -61 t€ | -52 t€ | -39 t€ | -45 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 42 t€ | 33 t€ | 23 t€ | 36 t€ | 16 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 16 t€ | -22 t€ | -18 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | 11 t€ | 5 480 € | 24 t€ | 4 085 € |
| Inkomstskatt | 5 242 € | -2 259 € | -1 096 € | -4 794 € | -862 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 21 t€ | 9 033 € | 4 384 € | 19 t€ | 3 223 € |
| Bestående aktiva | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 561 t€ | 559 t€ | 536 t€ |
| Fordringar | 4 613 € | 7 048 € | 690 € | 600 € | 13 t€ |
| Kassa och bank | 18 t€ | 29 t€ | 758 € | 2 625 € | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 36 t€ | 1 448 € | 3 225 € | 28 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 563 t€ | 562 t€ | 564 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 56 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 12 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 287 t€ | 335 t€ | 388 t€ | 436 t€ | 466 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 882 t€ | 149 t€ | 95 t€ | 86 t€ |
| Främmande kapital | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 536 t€ | 531 t€ | 552 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 2 837 € | 614 t€ | 14 t€ | 248 t€ | 212 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,6 M€ | 599 t€ | 544 t€ | 311 t€ | 324 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 21 t€ | 9 033 € | 4 384 € | 19 t€ | 3 223 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 12 t€ | 111 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 6 933 € |
| Passiva | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 563 t€ | 562 t€ | 564 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 2 535 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 146 € | 0 € | 278 € | 4 015 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 613 € | 2 827 € | 690 € | 600 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 16 t€ | -22 t€ | -18 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1,2 M€ | 768 t€ | 128 t€ | 79 t€ | 78 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 4 613 € | 7 048 € | 690 € | 600 € | 13 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 33 t€ | 24 t€ | 19 t€ | 9 615 € | 6 393 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 687 € | 0 € | 0 € | 13 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 6 541 € | 3 158 € | 3 158 € | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 82 t€ | -26 t€ | -23 t€ | -13 t€ | -11 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 561 t€ | 559 t€ | 536 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 287 t€ | 335 t€ | 388 t€ | 436 t€ | 466 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 9 420 € | 3 080 € | 2 330 € | 1 510 € | 1 090 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -48 € | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 39 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hagsons Fastigheter Ab till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.