Hagsons Fastigheter Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 185 t€ ja liikevoitto 42 t€; omavaraisuusaste 3,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 11 t€ ja tuloverot 2 259 €.
Pietarsaari: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 185 t€ | 120 t€ | 98 t€ | 88 t€ | 72 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 54,5 % | 22,0 % | 11,2 % | 22,3 % | – |
| Käyttökate | -40 t€ | 59 t€ | 46 t€ | 49 t€ | 28 t€ |
| Käyttökate-% | -21,6 % | 49,2 % | 47,0 % | 55,6 % | 38,2 % |
| Liikevoitto | 42 t€ | 33 t€ | 23 t€ | 36 t€ | 16 t€ |
| Liikevoitto-% | 22,7 % | 27,8 % | 23,9 % | 40,9 % | 22,8 % |
| Tilikauden tulos | 21 t€ | 9 033 € | 4 384 € | 19 t€ | 3 223 € |
| Omavaraisuusaste | 3,6 % | 2,8 % | 4,7 % | 5,6 % | 2,2 % |
| Quick ratio | 0,02 | 0,04 | 0,01 | 0,03 | 0,33 |
| Current ratio | 0,02 | 0,04 | 0,01 | 0,03 | 0,33 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 825,9 % | 1014,2 % | 544,0 % | 599,8 % | 763,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 37,3 % | 25,6 % | 16,7 % | 61,3 % | 26,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 563 t€ | 562 t€ | 564 t€ |
| Oma pääoma | 56 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 29 t€ | 758 € | 2 625 € | 15 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 185 t€ | 120 t€ | 98 t€ | 88 t€ | 72 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -48 € | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 82 t€ | -26 t€ | -23 t€ | -13 t€ | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 61 t€ | -61 t€ | -52 t€ | -39 t€ | -45 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 42 t€ | 33 t€ | 23 t€ | 36 t€ | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 16 t€ | -22 t€ | -18 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 26 t€ | 11 t€ | 5 480 € | 24 t€ | 4 085 € |
| Tuloverot | 5 242 € | -2 259 € | -1 096 € | -4 794 € | -862 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | 9 033 € | 4 384 € | 19 t€ | 3 223 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 561 t€ | 559 t€ | 536 t€ |
| Saamiset | 4 613 € | 7 048 € | 690 € | 600 € | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 29 t€ | 758 € | 2 625 € | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 22 t€ | 36 t€ | 1 448 € | 3 225 € | 28 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 563 t€ | 562 t€ | 564 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 56 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 12 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 287 t€ | 335 t€ | 388 t€ | 436 t€ | 466 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 882 t€ | 149 t€ | 95 t€ | 86 t€ |
| Vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 536 t€ | 531 t€ | 552 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 185 t€ | 120 t€ | 98 t€ | 88 t€ | 72 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -48 € | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 82 t€ | -26 t€ | -23 t€ | -13 t€ | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 61 t€ | -61 t€ | -52 t€ | -39 t€ | -45 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 42 t€ | 33 t€ | 23 t€ | 36 t€ | 16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 16 t€ | -22 t€ | -18 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 26 t€ | 11 t€ | 5 480 € | 24 t€ | 4 085 € |
| Tuloverot | 5 242 € | -2 259 € | -1 096 € | -4 794 € | -862 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | 9 033 € | 4 384 € | 19 t€ | 3 223 € |
| Pysyvät vastaavat | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 561 t€ | 559 t€ | 536 t€ |
| Saamiset | 4 613 € | 7 048 € | 690 € | 600 € | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 29 t€ | 758 € | 2 625 € | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 22 t€ | 36 t€ | 1 448 € | 3 225 € | 28 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 563 t€ | 562 t€ | 564 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 56 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 12 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 287 t€ | 335 t€ | 388 t€ | 436 t€ | 466 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 882 t€ | 149 t€ | 95 t€ | 86 t€ |
| Vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 536 t€ | 531 t€ | 552 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,6 M€ | 599 t€ | 544 t€ | 311 t€ | 324 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 687 € | 0 € | 0 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1,2 M€ | 768 t€ | 128 t€ | 79 t€ | 78 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 33 t€ | 24 t€ | 19 t€ | 9 615 € | 6 393 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 2 535 € | 0 € | – | – |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 2 837 € | 614 t€ | 14 t€ | 248 t€ | 212 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 613 € | 2 827 € | 690 € | 600 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 12 t€ | 111 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 6 933 € |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -48 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 21 t€ | 9 033 € | 4 384 € | 19 t€ | 3 223 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 4 613 € | 7 048 € | 690 € | 600 € | 13 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 16 t€ | -22 t€ | -18 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 561 t€ | 559 t€ | 536 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 146 € | 0 € | 278 € | 4 015 € | 0 € |
| Vastattavaa | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 563 t€ | 562 t€ | 564 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 39 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 287 t€ | 335 t€ | 388 t€ | 436 t€ | 466 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 82 t€ | -26 t€ | -23 t€ | -13 t€ | -11 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 6 541 € | 3 158 € | 3 158 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 9 420 € | 3 080 € | 2 330 € | 1 510 € | 1 090 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hagsons Fastigheter Ab kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.