MRSH Holding Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 3,1 M€ och rörelseresultatet 4,6 M€; soliditet 99,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 351 t€ och inkomstskatterna 11 t€.
Esbo: 118 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 3,6 M€ |
| Förändring i omsättning | -13,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 4,6 M€ | 987 t€ |
| Rörelsebidrag % | 145,1 % | 27,2 % |
| Rörelseresultat | 4,6 M€ | 987 t€ |
| Rörelsemarginal | 145,1 % | 27,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 4,5 M€ | 800 t€ |
| Soliditet | 99,9 % | 100,0 % |
| Kassalikviditet | 91,50 | 133,79 |
| Current ratio | 1713,47 | 2316,08 |
| Relativ skuldsättning | 0,2 % | 0,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,0 % | 10,1 % |
| Balansomslutning | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Eget kapital | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Kassa och bank | 377 t€ | 302 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 3,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4,2 M€ | 0 € |
| Material och tjänster | -2,8 M€ | -2,6 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | -16 t€ | -11 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4,6 M€ | 987 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 t€ | 16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4,6 M€ | 1,0 M€ |
| Inkomstskatt | -60 t€ | -203 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4,5 M€ | 800 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 11,6 M€ | 7,5 M€ |
| Fordringar | 275 t€ | 157 t€ |
| Kassa och bank | 377 t€ | 302 t€ |
| Rörliga aktiva | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Aktiva | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 24 t€ | 24 t€ |
| Eget kapital | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 7 126 € | 3 426 € |
| Främmande kapital | 7 126 € | 3 426 € |
Alla poster i bokslutet (34)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 3,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4,2 M€ | 0 € |
| Material och tjänster | -2,8 M€ | -2,6 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | -16 t€ | -11 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4,6 M€ | 987 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 t€ | 16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4,6 M€ | 1,0 M€ |
| Inkomstskatt | -60 t€ | -203 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4,5 M€ | 800 t€ |
| Omsättningstillgångar | 11,6 M€ | 7,5 M€ |
| Fordringar | 275 t€ | 157 t€ |
| Kassa och bank | 377 t€ | 302 t€ |
| Rörliga aktiva | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Aktiva | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 24 t€ | 24 t€ |
| Eget kapital | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 7 126 € | 3 426 € |
| Främmande kapital | 7 126 € | 3 426 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 11,6 M€ | 7,5 M€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 351 t€ | 351 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 4,5 M€ | 800 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 931 € | 3 426 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 275 t€ | 102 t€ |
| Passiva | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 20 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 195 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 199 € | -5 € |
| Kortfristiga fordringar | 275 t€ | 157 t€ |
| Överkursfond | 3 400 € | 3 400 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 7,3 M€ | 6,8 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 55 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 160 t€ | -1,7 M€ |
| Köp av tjänster | -7 115 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -2,9 M€ | -978 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör MRSH Holding Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare (766 företag med beskattningsbar inkomst; median 31 t€, 11 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.