Mrako Holding Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 188 t€ och rörelseresultatet -3 702 €; soliditet 81,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 7 528 € och inkomstskatterna 1 293 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 188 t€ | 328 t€ | 100 t€ |
| Förändring i omsättning | -42,8 % | 228,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -3 702 € | 31 t€ | -19 t€ |
| Rörelsebidrag % | -2,0 % | 9,4 % | -19,0 % |
| Rörelseresultat | -3 702 € | 31 t€ | -19 t€ |
| Rörelsemarginal | -2,0 % | 9,4 % | -19,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -25 t€ | 17 t€ | -14 t€ |
| Soliditet | 81,4 % | 89,7 % | 97,7 % |
| Kassalikviditet | 0,02 | 0,67 | 1,04 |
| Current ratio | 1,52 | 3,94 | 20,24 |
| Relativ skuldsättning | 120,5 % | 38,6 % | 28,0 % |
| Avkastning på eget kapital | -2,6 % | 1,6 % | -1,2 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 991 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 5 247 € | 1 783 € | 20 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 188 t€ | 328 t€ | 100 t€ |
| Material och tjänster | 159 t€ | -272 t€ | -109 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 33 t€ | -26 t€ | -9 743 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 702 € | 31 t€ | -19 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 11 t€ | -10 t€ | 4 984 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -25 t€ | 19 t€ | -14 t€ |
| Inkomstskatt | 219 € | -1 718 € | -159 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -25 t€ | 17 t€ | -14 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 873 t€ | 733 t€ | 645 t€ |
| Omsättningstillgångar | 339 t€ | 413 t€ | 536 t€ |
| Fordringar | 2 € | 0 € | 0 € |
| Kassa och bank | 5 247 € | 1 783 € | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 344 t€ | 498 t€ | 565 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 991 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 226 t€ | 126 t€ | 28 t€ |
| Främmande kapital | 226 t€ | 126 t€ | 28 t€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 188 t€ | 328 t€ | 100 t€ |
| Material och tjänster | 159 t€ | -272 t€ | -109 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 33 t€ | -26 t€ | -9 743 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 702 € | 31 t€ | -19 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 11 t€ | -10 t€ | 4 984 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -25 t€ | 19 t€ | -14 t€ |
| Inkomstskatt | 219 € | -1 718 € | -159 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -25 t€ | 17 t€ | -14 t€ |
| Bestående aktiva | 873 t€ | 733 t€ | 645 t€ |
| Omsättningstillgångar | 339 t€ | 413 t€ | 536 t€ |
| Fordringar | 2 € | 0 € | 0 € |
| Kassa och bank | 5 247 € | 1 783 € | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 344 t€ | 498 t€ | 565 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 991 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 226 t€ | 126 t€ | 28 t€ |
| Främmande kapital | 226 t€ | 126 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 65 t€ | 7 827 € | 26 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 75 t€ | -123 t€ | 536 t€ |
| Materiella tillgångar | 260 t€ | 120 t€ | 39 t€ |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 € | 0 € | 0 € |
| Placeringar | 613 t€ | 613 t€ | 606 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -25 t€ | 17 t€ | -14 t€ |
| Övriga värdepapper | 0 € | 83 t€ | 9 122 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -180 t€ | -109 t€ | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 158 t€ | 114 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 84 t€ | -148 t€ | -645 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 260 t€ | 120 t€ | 39 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 060 € | 1 064 € | 4 984 € |
| Övriga aktier och andelar | 588 t€ | 588 t€ | 581 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 281 € | 1 787 € | 1 644 € |
| Finansiella värdepapper | 0 € | 83 t€ | 9 122 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 339 t€ | 413 t€ | 536 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 2 € | 0 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 13 t€ | -11 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 076 € | 2 667 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Mrako Holding Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare (767 företag med beskattningsbar inkomst; median 31 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Esbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis