MRSH Holding Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2016. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 3,1 M€ ja liikevoitto 4,6 M€; omavaraisuusaste 99,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 351 t€ ja tuloverot 11 t€.
Espoo: 118 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 3,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -13,4 % | – |
| Käyttökate | 4,6 M€ | 987 t€ |
| Käyttökate-% | 145,1 % | 27,2 % |
| Liikevoitto | 4,6 M€ | 987 t€ |
| Liikevoitto-% | 145,1 % | 27,2 % |
| Tilikauden tulos | 4,5 M€ | 800 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,9 % | 100,0 % |
| Quick ratio | 91,50 | 133,79 |
| Current ratio | 1713,47 | 2316,08 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 0,2 % | 0,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 37,0 % | 10,1 % |
| Taseen loppusumma | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Oma pääoma | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 377 t€ | 302 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 3,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4,2 M€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -2,8 M€ | -2,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -16 t€ | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4,6 M€ | 987 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 19 t€ | 16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4,6 M€ | 1,0 M€ |
| Tuloverot | -60 t€ | -203 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4,5 M€ | 800 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 11,6 M€ | 7,5 M€ |
| Saamiset | 275 t€ | 157 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 377 t€ | 302 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Vastaavaa | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 24 t€ | 24 t€ |
| Oma pääoma | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 126 € | 3 426 € |
| Vieras pääoma | 7 126 € | 3 426 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 3,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4,2 M€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -2,8 M€ | -2,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -16 t€ | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4,6 M€ | 987 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 19 t€ | 16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4,6 M€ | 1,0 M€ |
| Tuloverot | -60 t€ | -203 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4,5 M€ | 800 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 11,6 M€ | 7,5 M€ |
| Saamiset | 275 t€ | 157 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 377 t€ | 302 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Vastaavaa | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 24 t€ | 24 t€ |
| Oma pääoma | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 126 € | 3 426 € |
| Vieras pääoma | 7 126 € | 3 426 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 55 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 7,3 M€ | 6,8 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 275 t€ | 102 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 931 € | 3 426 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 351 t€ | 351 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -2,9 M€ | -978 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4,5 M€ | 800 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 275 t€ | 157 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -1 199 € | -5 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 6 195 € | 0 € |
| Vastattavaa | 12,2 M€ | 7,9 M€ |
| Ylikurssirahasto | 3 400 € | 3 400 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 20 t€ | 16 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 11,6 M€ | 7,5 M€ |
| Palvelujen ostot | -7 115 € | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 160 t€ | -1,7 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna MRSH Holding Oy kuuluu toimialaluokassa arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen ylimpään neljännekseen (766 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 31 t€, 11-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.