Valmennuksen Vire Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.7.2026 var omsättningen 67 t€ och rörelseresultatet 11 t€; soliditet 98,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 17 t€ och inkomstskatterna 3 435 €.
Lahtis: 15 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 67 t€ | 72 t€ | 67 t€ | 69 t€ |
| Förändring i omsättning | -7,6 % | 7,5 % | -3,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Rörelsebidrag % | 15,9 % | 19,3 % | 25,3 % | 27,8 % |
| Rörelseresultat | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,9 % | 18,8 % | 25,1 % | 27,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 8 498 € | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Personalkostnader | -28 t€ | 25 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Soliditet | 98,6 % | 92,9 % | 97,2 % | 97,1 % |
| Kassalikviditet | 22,10 | 4,86 | 9,58 | 6,17 |
| Current ratio | 22,10 | 4,86 | 9,58 | 6,17 |
| Relativ skuldsättning | 1,8 % | 8,5 % | 3,3 % | 3,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 % | 13,3 % | 17,5 % | 22,2 % |
| Balansomslutning | 85 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 71 t€ |
| Eget kapital | 83 t€ | 81 t€ | 77 t€ | 69 t€ |
| Kassa och bank | 26 t€ | 27 t€ | 19 t€ | 9 765 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 67 t€ | 72 t€ | 67 t€ | 69 t€ |
| Material och tjänster | 3 613 € | -3 769 € | -7 901 € | -12 t€ |
| Personalkostnader | 28 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -401 € | -134 € | -178 € |
| Övriga rörelsekostnader | 24 t€ | -29 t€ | -28 t€ | -26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 € | 3 € | 10 € | 3 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Inkomstskatt | 2 140 € | -2 741 € | -3 435 € | -3 865 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 8 498 € | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
Balansräkning
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Fordringar | 1 347 € | 3 106 € | 1 934 € | 3 014 € |
| Kassa och bank | 26 t€ | 27 t€ | 19 t€ | 9 765 € |
| Rörliga aktiva | 27 t€ | 30 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Aktiva | 85 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 71 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 83 t€ | 81 t€ | 77 t€ | 69 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 223 € | 6 169 € | 2 187 € | 2 072 € |
| Främmande kapital | 1 223 € | 6 169 € | 2 187 € | 2 072 € |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 67 t€ | 72 t€ | 67 t€ | 69 t€ |
| Material och tjänster | 3 613 € | -3 769 € | -7 901 € | -12 t€ |
| Personalkostnader | 28 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -401 € | -134 € | -178 € |
| Övriga rörelsekostnader | 24 t€ | -29 t€ | -28 t€ | -26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 € | 3 € | 10 € | 3 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Inkomstskatt | 2 140 € | -2 741 € | -3 435 € | -3 865 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 8 498 € | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Bestående aktiva | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Fordringar | 1 347 € | 3 106 € | 1 934 € | 3 014 € |
| Kassa och bank | 26 t€ | 27 t€ | 19 t€ | 9 765 € |
| Rörliga aktiva | 27 t€ | 30 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Aktiva | 85 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 71 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 83 t€ | 81 t€ | 77 t€ | 69 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 223 € | 6 169 € | 2 187 € | 2 072 € |
| Främmande kapital | 1 223 € | 6 169 € | 2 187 € | 2 072 € |
| Placeringar | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 43 € | 57 € | 163 € | 258 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 799 € | 3 467 € | 43 € | 58 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 72 t€ | 68 t€ | 61 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 304 € | 3 049 € | 1 771 € | 2 756 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 424 € | 2 702 € | 2 144 € | 2 015 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2 933 € | -452 € | -561 € | -364 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 8 498 € | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 1 347 € | 3 106 € | 1 934 € | 3 014 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 12 € | 0 € | 0 € | -3 € |
| Materiella tillgångar | – | 0 € | 401 € | 535 € |
| Löner och arvoden | 19 t€ | -16 t€ | -6 000 € | -4 000 € |
| Passiva | 85 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 71 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 11 € | 3 € | 10 € | 6 € |
| Övriga lönebikostnader | 906 € | -706 € | -634 € | -691 € |
| Maskiner och inventarier | – | 0 € | 401 € | 535 € |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -401 € | -134 € | -178 € |
| Köp av tjänster | 680 € | -3 318 € | -7 340 € | -12 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Pensionskostnader | 7 659 € | -8 601 € | -7 615 € | -7 539 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Valmennuksen Vire Oy till den övre halvan inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7663 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.