Valmennuksen Vire Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2026, liikevaihto oli 67 t€ ja liikevoitto 11 t€; omavaraisuusaste 98,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 17 t€ ja tuloverot 3 435 €.
Lahti: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 67 t€ | 72 t€ | 67 t€ | 69 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -7,6 % | 7,5 % | -3,3 % | – |
| Käyttökate | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Käyttökate-% | 15,9 % | 19,3 % | 25,3 % | 27,8 % |
| Liikevoitto | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Liikevoitto-% | 15,9 % | 18,8 % | 25,1 % | 27,5 % |
| Tilikauden tulos | 8 498 € | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Henkilöstökulut | -28 t€ | 25 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Omavaraisuusaste | 98,6 % | 92,9 % | 97,2 % | 97,1 % |
| Quick ratio | 22,10 | 4,86 | 9,58 | 6,17 |
| Current ratio | 22,10 | 4,86 | 9,58 | 6,17 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1,8 % | 8,5 % | 3,3 % | 3,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 10,2 % | 13,3 % | 17,5 % | 22,2 % |
| Taseen loppusumma | 85 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 71 t€ |
| Oma pääoma | 83 t€ | 81 t€ | 77 t€ | 69 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 26 t€ | 27 t€ | 19 t€ | 9 765 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 67 t€ | 72 t€ | 67 t€ | 69 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 3 613 € | -3 769 € | -7 901 € | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -12 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -401 € | -134 € | -178 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 24 t€ | -29 t€ | -28 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 € | 3 € | 10 € | 3 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Tuloverot | 2 140 € | -2 741 € | -3 435 € | -3 865 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 498 € | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
Tase
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Saamiset | 1 347 € | 3 106 € | 1 934 € | 3 014 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 26 t€ | 27 t€ | 19 t€ | 9 765 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 27 t€ | 30 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Vastaavaa | 85 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 71 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 83 t€ | 81 t€ | 77 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 223 € | 6 169 € | 2 187 € | 2 072 € |
| Vieras pääoma | 1 223 € | 6 169 € | 2 187 € | 2 072 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 67 t€ | 72 t€ | 67 t€ | 69 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 3 613 € | -3 769 € | -7 901 € | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -12 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -401 € | -134 € | -178 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 24 t€ | -29 t€ | -28 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 € | 3 € | 10 € | 3 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 11 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Tuloverot | 2 140 € | -2 741 € | -3 435 € | -3 865 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 498 € | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Saamiset | 1 347 € | 3 106 € | 1 934 € | 3 014 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 26 t€ | 27 t€ | 19 t€ | 9 765 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 27 t€ | 30 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Vastaavaa | 85 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 71 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 83 t€ | 81 t€ | 77 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 223 € | 6 169 € | 2 187 € | 2 072 € |
| Vieras pääoma | 1 223 € | 6 169 € | 2 187 € | 2 072 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 424 € | 2 702 € | 2 144 € | 2 015 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 304 € | 3 049 € | 1 771 € | 2 756 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 0 € | -401 € | -134 € | -178 € |
| Sijoitukset | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 72 t€ | 68 t€ | 61 t€ | 51 t€ |
| Vastattavaa | 85 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 71 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 11 € | 3 € | 10 € | 6 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 347 € | 3 106 € | 1 934 € | 3 014 € |
| Ostot tilikauden aikana | 2 933 € | -452 € | -561 € | -364 € |
| Eläkekulut | 7 659 € | -8 601 € | -7 615 € | -7 539 € |
| Palvelujen ostot | 680 € | -3 318 € | -7 340 € | -12 t€ |
| Koneet ja kalusto | – | 0 € | 401 € | 535 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 799 € | 3 467 € | 43 € | 58 € |
| Aineelliset hyödykkeet | – | 0 € | 401 € | 535 € |
| Muut henkilösivukulut | 906 € | -706 € | -634 € | -691 € |
| Palkat ja palkkiot | 19 t€ | -16 t€ | -6 000 € | -4 000 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 43 € | 57 € | 163 € | 258 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 8 498 € | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 € | 0 € | 0 € | -3 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Valmennuksen Vire Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi suurempaan puoliskoon (7664 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.