Kajaanin Keila-Keskus Oy är ett aktiebolag med hemort i Kajana, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 rörelseresultatet 240 t€; soliditet 36,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 302 t€ och inkomstskatterna 62 t€. Offentliga köpare köpte för 1 782 € av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Det har 4 alkoholtillstånd.
Kajana: 3 nya företag på 30 dagar
- Oulujärvi Assets OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
- Silkka Savo OyRakennusten ja rakennelmien purku
- LVI-Palvelu Seppä oyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 18,7 % | 8,4 % | 46,6 % | 45,7 % | – |
| Bruttoresultat | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 891 t€ | 611 t€ |
| Rörelsebidrag | 100 t€ | 485 t€ | 482 t€ | 278 t€ | 188 t€ |
| Rörelseresultat | 240 t€ | 358 t€ | 332 t€ | 146 t€ | 42 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 150 t€ | 241 t€ | 232 t€ | 78 t€ | -22 t€ |
| Personalkostnader | -734 t€ | 516 t€ | 431 t€ | 349 t€ | 220 t€ |
| Soliditet | 36,3 % | 36,0 % | 28,4 % | 15,8 % | 9,9 % |
| Kassalikviditet | 0,33 | 0,44 | 0,32 | 0,20 | 0,16 |
| Current ratio | 0,39 | 0,47 | 0,36 | 0,23 | 0,18 |
| Avkastning på eget kapital | 23,4 % | 43,4 % | 56,1 % | 35,1 % | -15,3 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Eget kapital | 642 t€ | 555 t€ | 413 t€ | 221 t€ | 144 t€ |
| Kassa och bank | 84 t€ | 113 t€ | 92 t€ | 40 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 891 t€ | 611 t€ |
| Personalkostnader | 734 t€ | -516 t€ | -431 t€ | -349 t€ | -220 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 140 t€ | -126 t€ | -149 t€ | -131 t€ | -146 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 567 t€ | -415 t€ | -393 t€ | -265 t€ | -204 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 240 t€ | 358 t€ | 332 t€ | 146 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 49 t€ | -57 t€ | -43 t€ | -54 t€ | -64 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 191 t€ | 302 t€ | 290 t€ | 92 t€ | -22 t€ |
| Inkomstskatt | 40 t€ | -61 t€ | -58 t€ | -14 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 150 t€ | 241 t€ | 232 t€ | 78 t€ | -22 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Omsättningstillgångar | 34 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 14 t€ | 9 972 € |
| Fordringar | 97 t€ | 124 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 84 t€ | 113 t€ | 92 t€ | 40 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 215 t€ | 253 t€ | 162 t€ | 97 t€ | 68 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 642 t€ | 555 t€ | 413 t€ | 221 t€ | 144 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 577 t€ | 447 t€ | 592 t€ | 762 t€ | 930 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 551 t€ | 539 t€ | 449 t€ | 422 t€ | 371 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 986 t€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 891 t€ | 611 t€ |
| Personalkostnader | 734 t€ | -516 t€ | -431 t€ | -349 t€ | -220 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 140 t€ | -126 t€ | -149 t€ | -131 t€ | -146 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 567 t€ | -415 t€ | -393 t€ | -265 t€ | -204 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 240 t€ | 358 t€ | 332 t€ | 146 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 49 t€ | -57 t€ | -43 t€ | -54 t€ | -64 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 191 t€ | 302 t€ | 290 t€ | 92 t€ | -22 t€ |
| Inkomstskatt | 40 t€ | -61 t€ | -58 t€ | -14 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 150 t€ | 241 t€ | 232 t€ | 78 t€ | -22 t€ |
| Bestående aktiva | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Omsättningstillgångar | 34 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 14 t€ | 9 972 € |
| Fordringar | 97 t€ | 124 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 84 t€ | 113 t€ | 92 t€ | 40 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 215 t€ | 253 t€ | 162 t€ | 97 t€ | 68 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 642 t€ | 555 t€ | 413 t€ | 221 t€ | 144 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 577 t€ | 447 t€ | 592 t€ | 762 t€ | 930 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 551 t€ | 539 t€ | 449 t€ | 422 t€ | 371 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 986 t€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 490 t€ | 312 t€ | 179 t€ | 141 t€ | 163 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 45 t€ | 51 t€ | 36 t€ | 36 t€ | 19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 150 t€ | 241 t€ | 232 t€ | 78 t€ | -22 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 44 € | 0 € | 1 448 € |
| Färdiga produkter | 34 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 14 t€ | 9 972 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 157 t€ | 79 t€ | 73 t€ | 111 t€ | 95 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 140 t€ | -126 t€ | -149 t€ | -131 t€ | -146 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Löner och arvoden | 596 t€ | -412 t€ | -350 t€ | -289 t€ | -183 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 83 t€ | 99 t€ | 44 t€ | 29 t€ | 5 563 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 50 t€ | -57 t€ | -43 t€ | -54 t€ | -64 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 338 € | 4 € | 2 € | 0 € | 33 € |
| Övriga lönebikostnader | 32 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -16 t€ | -7 439 € |
| Långfristiga kapitallån | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 59 t€ |
| Immateriella tillgångar | 161 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 13 t€ | 0 € |
| Materiella tillgångar | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | – | 12 t€ | 16 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 6 969 € | 6 969 € | 0 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 119 t€ | 121 t€ | 112 t€ | 49 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 90 t€ | 117 t€ | 49 t€ | 41 t€ | 40 t€ |
| Pensionskostnader | 106 t€ | -83 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -29 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 950 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 478 t€ | 348 t€ | 492 t€ | 650 t€ | 856 t€ |
| Maskiner och inventarier | 140 t€ | 112 t€ | 154 t€ | 74 t€ | 86 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 7 971 € | 1 435 € | 0 € | 698 € |
| Övriga aktier och andelar | 293 t€ | 121 t€ | 0 € | – | – |
| Långfristiga fordringar | 6 969 € | 6 969 € | 0 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 161 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 13 t€ | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 231 t€ | 289 t€ | 228 t€ | 226 t€ | 225 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 519 € | 11 t€ | 3 989 € | 12 t€ | 32 t€ |
| Placeringar | 293 t€ | 121 t€ | 0 € | – | – |
| Passiva | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kajaanin Keila-Keskus Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet (354 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Pancho Villa IisalmiSatamakatu 10–12Anniskelu
- Terva PubKauppakatu 21Anniskelu
- Laivaterassi LunaUrho Kekkosen katu 18Anniskelu
- Kajaanin keilakeskusLönnrotinkatu 1 DAnniskelu